Besin zehirlenmesine ve yaz ishallerine dikkat

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, yaz ayları ile birlikte havaların ısınması sonucu besin zehirlenmesi ve yaz ishallerinin arttığına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Besin zehirlenmesi ve yaz ishallerinin besinlerdeki soğuk zincirin kırılmasından kaynaklanabileceği gibi, deniz ve havuzlarda pis suların yutulması, sineklerin çoğalmasıyla birlikte çöp ve pisliklerle yiyecekler arasında mikrobun taşınmasından kaynaklandığı uyarısında bulunuldu.

Kayseri Özel Hunat Sağlık merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sami Emeklioğlu, yaz ishalleri ve besin zehirlenmelerine karşı bazı tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti. Yaz aylarında hastaların çoğunluğunun sağlık merkezlerine besin zehirlenmesi veya ishal şikayetleriyle geldiğini hatırlatan Dr. Emeklioğlu, yaz aylarında havaların sıcak olmasından dolayı mikropların hızlı çoağlıp çabuk yayıldıklarını tifo, dizanteri, kolera, brucella ile bazı salmonella ve E coli gibi hastalıkların besinlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklar olduğunu söyledi.

Besinlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılırken mutlaka soğuk zincirin korunması gerektiğini, soğuk zincirin kırılması durumunda mikropların sıcakla birlikte daha hızlı çoğalabileceğine dikkat çeken Emeklioğlu, şu uyarılarda bulundu: ”Yaz aylarında insanların denize ve havuza girmesi ağız yoluyla bu pis suları yutmalarına ve gastro enteritlerin artmasına neden oluyor. Çok önemli bir başka neden de sineklerin yaz aylarında ortaya çıkması. Bilindiği gibi sinekler çöp ve pislikle yiyecekler arasında mikrop taşıyan bir köprü oluşturuyor. Bunun için yaz aylarında dikkat etmemiz gerekin hususlar vardır. Neler yapabiliriz. Besinlerin üreticiden tüketiciye kadar ulaşmasındaki her safhayı iyi denetlenmelidir. Besinlerin üreticiden tüketiciye kadar ulaşmasındaki her safhayı denetlemek, Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarını soyarak soyulmayanlarda ise iyice yıkayarak yemek, çiğ veya az pişmiş et yememek çiğ süt içmemek, genel temizlik kurallarına uymak ve sineklerle savaş.”

HAZIR GIDALARA VE GIDALARDA OLUŞACAK KÜFLERE DİKKAT

’Fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlarda; mısır, pirinç gibi besinlerde üreyebilen küf toksinleri, pastörize edilmemiş sütte bulunan Brucella ve en tehlikelilerden biri olan Salmonella Türkiye’de de insan sağlığını tehdit eden patojenler arasındadır’ diyen Dahiliye Uzmanı Dr. Emeklioğlu, bazı yiyeceklerle ilgili şu uyarılarda bulundu: ”Patateste filizlenme nedeniyle artan solaninin toksini, 20-30 zehirli türü olabilen mantardaki doğal toksinler ve midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarından geçen salmonella ve benzeri bakteri toksinleri en sık görülenler arasındadır. Elde hazırlandığı için hijyen konusunda özel önem gerektiren ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köftelerden; havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan; pastörize edilmemiş sütten yapıldığında Malta hummasına (Brusellozis) neden olabilecek peynirden, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durmalıyız. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalardır. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez, marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor.”

Emeklioğlu, Türkiye’de her yerde en güvenilir yiyeceğin ise yoğurt, ızgara ete kıyasla pişmiş tencere et yemekleri, sebze, sarma ve dolma gibi zeytinyağlı yemekler olduğunu belirtti. Besin zehirlenmesi veya ishal olan kişilerin, ishal ve kusma ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler serumla yerine konmalı ve eğer etken bir mikropsa antibiyotik tedavisi başlanması gerektiğini dile getiren Emeklioğlu, ev koşullarında, ağızdan sıvı ve elektrolitler kusma ve mide bulantısı nedeniyle yerine konamıyorsa veya ateş yükselmişse, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious