Besinleri saklarken vitaminler ölmesin

Besinleri saklarken vitaminler ölmesin .12308
  • Giriş : 06.10.2007 / 14:55:00
  • Güncelleme : 06.10.2007 / 14:58:51

Dondurarak saklamanın en sağlıklı saklama şekli olduğunu belirten uzmanlar bakın hangi tavsiyelerde bulunuyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YİYECEKLERİN hazırlanması ve korunması konusunda bazı noktalara büyük özen göstermek gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı uzmanları tarhananın güneş altında kurutulması başta B2 vitamini (riboflavin) olmak üzere bir çok besin öğesinin kaybına neden olur. Bu nedenle tarhananın güneş altında değil gölgede veya üzerinde ince bir örtü ile kurutulması gerekmektedir'' diyor.

MEYVELER EZİK OLMAMALI
REÇEL yapılacak meyvelerin ezik ve çürük olmaması, uygun miktarda şeker kullanılması, saklanırken köpürme ve kristalleşmenin olmaması gerekiyor. Turşu yapımında ve sonrasında salamuranın yüzeyinde zar oluşmaması için hava ile temasını en az düzeyde tutan temiz kaplar kullanılmalı ve yiyecekler hazırlanırken çok iyi yıkanmalı.

CAM KAPLARDA SAKLAMAK DAHA SAĞLIKLI
BESİNLER cam kaplarda saklanmalı. Dondurulacak sebze ve meyveler, mevsimine göre seçilmeli, kaliteli olmalı, temiz soğuk suyla iyice yıkanmalı, aynı boyutta olanlar seçilmeli ve kullanılacak malzemeler temiz olmalı. Bu arada sebzeler dondurulmadan önce kaynar suda 3-4 dakika haşlamalı ve soğutulduktan sonra bekletmeden bir seferde tüketilecek miktarlarda paketlenip dondurulmalı. Besinler, dondurucudan çıkarıldıktan sonra oda sıcaklığında veya su içinde çözdürülmemeli, bu işlem sadece buzdolabının alt bölmelerinde yapılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious