Beşir Atalay, Jandarmayı tebrik etti

Beşir Atalay, Jandarmayı tebrik etti.11097
  • Giriş : 13.06.2009 / 10:06:00

Atalay, Jandarma Teşkilatının ulusal ve uluslararası alanda ulaştığı başarı çizgisini üstün vazife bilinci ve hizmet anlayışıyla daha üst seviyelere yükselteceğine, yürekten inandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Jandarma Teşkilatının 170. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Atalay, mesajında, kendisine tevdi edilen emniyet, asayiş ve kamu düzeninin sağlanmasına yönelik görevlerini, ayrıca ceza infaz kurumu ve tutukevlerinin dış koruması, sorumluluğuna verilmiş sınırların emniyet ve muhafazası ile her türlü kaçakçılığın men, takip ve tahkiki, doğal hayatın, çevrenin ve kültür varlıklarının korunması ve trafik hizmetlerini başarıyla yerine getiren Jandarma Teşkilatının 170. kuruluş yıl dönümünü yürekten kutladığını ve tüm mensuplarına aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve başarı dilediğini belirtti.

Atalay, 1839 Tanzimat Fermanı'yla kurulan Jandarma Teşkilatının, 1908 yılında 2. Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra özellikle Rumeli'de büyük başarılar gösterdiğini, 1. Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'nda hem iç güvenlik görevlerini sürdürdüğünü hem de birçok cephede yurt savunmasına iştirak ettiğini, Cumhuriyet'in ilanından sonra da çeşitli değişikliklerle yeniden yapılandırılarak bugünkü hukuki statüsünü kazandığını ve kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getiren, dünyanın en seçkin ve köklü güvenlik teşkilatlarından birisi olmanın haklı gururunu yaşadığını ifade etti.

Jandarmanın, iç güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu olan İçişleri Bakanlığının en önemli bağlı birimleri arasında yer aldığını anlatan Atalay, Atatürk'ün ''yurt, ulus ve Cumhuriyet'e aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakarlık ve feragat örneği bir kanun ordusu'' diye tanımladığı Jandarmanın, ülke sathına yayılmış teşkilatı ve kadrosuyla, vatandaşların huzur ve güven içerisinde, yarınlarından emin olarak yaşamasını sağlamak konusundaki faaliyetlerini yeri geldiğinde canını feda etmekten çekinmeksizin büyük özveri içinde başarıyla yerine getirdiğini vurguladı.

Jandarma Teşkilatının iyi eğitilmiş ve çağın gereklerine göre donatılmış personeli, bina, araç, gereç ve teknolojik imkanlardan yararlanma konusunda yaptığı atılımı ile güvenlik hizmetlerindeki projeli uygulamaları sayesinde vatandaşlara hizmet yarışında bugünkü haklı yerini aldığına dikkati çeken Atalay, mesajında şunları kaydetti:

''Bu kapsamda, Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi Projesi; delilden suçluya ulaşma açısından güvenlik hizmetlerinde modern yaklaşımlar çerçevesinde kurulan tam donanımlı Kriminal Laboratuvarları ile Olay Yeri İnceleme birimlerinin teknik çalışmaları; İnsan Hakları İhlallerini İnceleme ve Değerlendirme Merkezi çalışmaları ve nezarethane ve ifade alma odalarının insan hakları normlarına uygun hale getirilmesi çalışmaları takdire şayandır.

Jandarma Teşkilatımızın ulusal ve uluslararası alanda ulaşmış olduğu başarı çizgisini üstün vazife bilinci ve hizmet anlayışı ile daha üst seviyelere yükselteceğine, kendisine tevdi edilecek her türlü görevi başarı ile yerine getireceğine yürekten inanıyorum.

Bu inancımın bir gereği ve İçişleri Bakanı olarak, jandarma teşkilatımızın yakaladığı bu ivmeyi devam ettirmesi için her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağlanmaya devam edeceğiz.

Büyük bir vazife aşkı ve sorumluluk anlayışı içerisinde görevini yerine getiren jandarma teşkilatımızın değerli mensuplarını, hayatlarını feda etme uğruna ortaya koydukları cesur, kararlı ve özverili çalışmalar için bir kez daha tebrik ediyorum.

Bu vesileyle jandarma teşkilatımızın değerli mensuplarının, eş ve çocuklarının bu özel gününü bir kez daha kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*