Beşir Atalay, Türkiye'nin farkını açıkladı!

Beşir Atalay, Türkiye'nin farkını açıkladı!.9685
  • Giriş : 05.06.2009 / 17:00:00

Atalay, 'Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ile mukayese ettiğimizde en güvenli ülkedir.' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ile mukayese ettiğimizde en güvenli ülkedir. Ankara da başkentler içinde en güvenli başkent'' dedi.

Bakan Atalay, Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezinde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, özel bir çalışma sonucu bu yılı Polis Merkezleri Yılı ilan ettiklerini anımsattı.

Türkiye'deki toplam 1300 polis merkezini gözden geçirdiklerini anlatan Bakan Atalay, şöyle konuştu:

''Polis merkezlerini emniyet teşkilatının vitrini olarak görüyorum. Burası, vatandaşın polisle muhatap olduğu önemli alanlardan biridir. Trafik polisi bu vitrinlerden biridir. Polis merkezleri de diğeridir. Bu iki yerdeki tutumları, çok önemli görüyoruz. Polis merkezleri yenilenecek. Binaları iyi değilse değiştireceğiz. Eğer olabiliyorsa onarımı yapılacak. Yeni bir polis merkezi modeli çıkarıyoruz. Her yerde bu modeli uygulayacağız. Vatandaşın polis merkezine geldiğinde karşılaşacağı tutum, kim nasıl davranacak, oturacak yeri, ikramı, derdinin dinlenmesi... Oradaki sistem yenilenecek. Vatandaş polis merkezinde misafir gibi ağırlanacak. Vatandaş polis merkezine korkarak gitmeyecek. Gönül huzuruyla oraya gidecek.''

Güvenlik personeli ve vatandaşın birbirine güveni ile sevgisinin güvenliğin yarısını teşkil ettiğini ifade eden Atalay, ''Çalışmalarda vatandaşın desteğini almak çok önemli'' dedi.

Toplam 81 ilde ''Toplum Destekli Polis'' sistemini devreye soktuklarını belirten Atalay, şunları bildirdi:

''Polis merkezlerinin hepsi kameralı sisteme kavuşturuluyor. Gözaltı merkezleri ve nezarethaneler mutlaka kamera kaydına kavuşturulacak. Ve şeffaflık... Yani polis merkezlerinin her yeri şeffaf olacak. Demokratik sistemin en önemli unsuru şeffaflıktır. Kim ne derse desin kamu yönetiminin şeffaflığı en önemli unsurdur. Şeffaf olmayan denetlenemez. Kamu yönetimini vatandaş seçimde denetliyor ama şeffaf olacak ki bilecek ki denetleyecek. Her şeyi bilecek. İlk yılımızda Bilgi Edinme Kanununu çıkardık. Her şey bilinsin diye. Polis merkezlerindeki kamera ve kayıt sistemini önemsiyoruz.''

-''TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE''-

Konuşmasında, Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu belirten Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'yi, Avrupa Birliği ülkeleri ile mukayese ettiğimizde en güvenli ülkedir. Ankara da başkentler içinde en güvenli başkent. Her gün nüfus artıyor ama suç oranları düşüyor. Son iki yıl bütün suçlarda biraz daha düşme var. Özellikle şehir suçları dediğimiz kapkaç gibi suçları bitirmek için özel projeler uyguladık. Bakın kapkaç kayboldu, yok oldu. Hırsızlıkta yüzde 25 düşme var. Hırsızlık için de özel bir proje uyguladık. Bütün sokaklardan mutlaka polis devriyesi geçiyor. Suçun yoğun olduğu yerlerde sivil ekipler devriye geziyor.''

Bakan Atalay, il emniyet müdürlerinden aldığı bilgiye göre üniversite mezunu polislerden herkesin çok memnun olduğunu ve mesleklerinde başarı sağladıklarına da değinerek, ''Mezun olan arkadaşlar, güvendiğimiz, başarılı polisler olacak'' dedi.

Mezun olan 297 polis adayının yemin ettiği Daha sonra Bakan Atalay, dereceye girenlere çeşitli ödüller verdi.

Törene, Vali Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, daire müdürleri ve mezun polis adaylarının aileleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*