Beşir Atalay: "Her İl'e MOBESE sistemi kurulacak"

Beşir Atalay:
  • Giriş : 10.04.2008 / 15:27:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 15:39:37

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2008 yılı sonunda bütün illerde MOBESE sistemi kurulacağını belirtti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2008 yılı sonunda bütün illerde MOBESE sistemi kurulacağını belirterek, "Bulunan illerimizde caydırıcı manada çok faydalanıyoruz. Özellikle şehir suçlarında önleyici rolü olmuştur" dedi.

Bakan Atalay, Polis Teşkilatının Kuruluşunun 163. yıldönümü dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Anıttepe Tesisleri'ndeki programa katıldı. Atalay, burada yaptığı konuşmada, emniyet teşkilatının kapkaçtan organize suç çeteleriyle mücadeleye kadar geniş yelpazede halkın huzuru için çalıştığını söyledi.

Emniyet teşkilatında iki boyutta yenilenme ve gelişmeyi uygun gördüklerini kaydeden Atalay, bunlardan birisinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, ikincisinin de zihniyet değişiminin sağlanması olduğunu belirtti. Atalay, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hukukun üstünlüğü, sivil katılım, hesap verilebilirlik, şeffaflığı kapsayan zihniyet değişimine büyük önem veriyoruz. Ülkemizin demokrasi yolculuğuna önemli katkısı olan polis teşkilatı bireylerin ve haklarının kısıtlayıcı değil güvencesidir. İşkence ve kötü muameleye sıfır toleransa büyük önem veriyoruz. Ülkemiz bir hukuk devletidir ve hukuk her şeyin üstündedir. Kamu mevzuatını bilen herkes buna uymak zorundadır. Hukuk dışı fiil ve davranışları cezalandırmaktan kaçınmıyoruz. Polis teşkilatı büyük bir kitledir. Bunun içinde yanlış tutumlar da sergileyenler olabilir. Ama çok küçük örneklerle polis teşkilatımızın imajının zedelenmesine gönlümüz elvermez. Polis teşkilatı ilkeleri olan, hukukun içinde hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmek için sınırlı imkanlarla çaba göstermektedir. Polisimizin hukukunu korumak bize düşüyor. Kötü olaylar nedeniyle cezalandırmak bize düşüyorsa; haksız yere eleştirileri, suçlamaları da tasvip etmeyiz, polisimizin hakkını en iyi şekilde korumak zorundayız. Son aylarda bazı olaylar bazı şehirlerde oldu. Bir kısmı yargıda olduğu için açıklamıyoruz. Hepsi tek tek, ince soruşturmasını yapıyoruz, idari ve adli ne gerekiyorsa üzerine gidiyoruz. Bu konuda hassasiyetimiz tamdır."

"SUÇLARDA CİDDİ BİR AZALMA OLDU"

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da yaptıkları çalışmalar sonuçunda şehir suçları ve uyuşturucu konusunda yürürlüğe koydukları projeler sayesinde şehir suçlarında ciddi bir azalma olduğunu kaydetti.

Vatandaşa daha iyi hizmet vermenin gayreti içinde olduklarını ifade eden Köksal, "Emniyet teşkilatı büyük fedakarlıklarla görevini sürdürmektedir. Teşkilatımız, yeri geldiğinde kendi canını ortaya koymaktan çekinmeden vatandaşın güvenliğini korumaya, ülkenin birlik ve beraberliğine uzanan ellere karşı mücadelesini sürdürmektedir. Teşkilatımız, görevini sürdürürken gece gündüz koşmakta, yeri geldiğine ailesini ihmal ederek çalışmaktadır. Vatana hizmette hiç sınır tanımamaktadır. Polisimiz, görevini yaparken devletinin emrinde, milletinin hizmetindedir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious