Beşir Atalay Kırım'da okul açılışlarına katıldı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde okul açılışlarına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin çeşitli bölgelerindeki onarımı ve tadilatı Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı(TİKA) tarafından yaptırılan Tatar Milli Mektepleri'nin açılışlarına katıldı.

Sürgünden dönen Tatarların Ruslardan kalma bir kreş binasından çevirdikleri ilk milli okul olan Büyükonlar Milli Mektebini Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı 1. Yardımcısı Aziz Abdullayev, Kırım Milli Eğitim Bakanı Valeriy Lavrov ile birlikte açtı. Okulda incelemelerde bulunan Atalay okul müdiresinden bilgi aldı. Atalay'ın yetkililere okulun ihtiyacı olup olmadığını sorması üzerine müdire spor salonu ihtiyaçları olduğunu söyledi. Bunun üzerine Bakan Atalay, Kırım TİKA koordinatörlüğüne isteklerinin giderilmesi yönünde talimat verdi.

Bakan Atalay açılış münasebetiyle yaptığı konuşmada Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerinin en iyi seviyede olduğu yılların yaşandığını belirterek bu ilişkileri daha da geliştirme gayreti içinde olduklarını söyledi. Ayrıca Atalay, Kırım'ın eğitim, sağlık, altyapı gibi birçok alanda kalkınması için katkı sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi. Dünyada çocukların yetiştirilmesinden daha önemli bir işin olmadığını vurgulayan Atalay, ''Çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirirsek bu bizim geleceğimize de o şekilde yansıyacaktır" ifadelerini kullandı.

TİKA Başkanı Hakan Fidan ise konuşmasında TİKA'nın Kırım'da yürüttüğü faaliyetlerin artarak devam edeceğini, ve bu hizmetlerin Ukrayna ile geliştirilen iyi ilişkiler neticesinde verilebildiğini kaydetti.

Törende hazır bulunan Eğitim Bakanı Valeriy Lavrov da konuşmasında TİKA'ya yaptığı somut işlerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kırım Başbakan Yardımcısı Abdullayev de dört ay önce bu okula geldiğini kendi kendine ''Acaba bu iş biter mi?'' diye sorduğunu belirterek, ''Bugün bütün çocuklarımızla, anne ve babalarıyla sevinç içindeyiz. Bugün bizim bayramımız'' diye konuştu.

Heyet Büyükonlar Milli Mektebi açılışı sonrasında Canköy Bölgesi Kalay Kasabası'ndaki okulunun açılışına geçen Atalay, kendisini karşılayan öğrencilerle tek tek ilgilenerek adlarını sordu. Daha sonra okul idarecileri, öğretmenler ve devlet erkanına hitap eden Bakan burada öğretmenlerden çocukları en iyi şekilde dilleriyle, kültürleriyle, dinleriyle yetiştirmelerini, barış ve dayanışma içerisinde bir gelecek tesis etmelerini istedi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti'ndeki gelişmelerin önemine değinen Atalay, "Hükümet olarak bu gelişmeye ne kadar katkıda bulunursak o kadar mutlu olacağız" dedi. Atalay, Kırım'ın geleceği için Türkiye'nin hizmetlerinin her zaman süreceğini vurgulayarak, TİKA'nın teklifi ve projelere açık olduğunu duyurdu.

Açılışlara aralıksız devam eden Devlet Bakanı Atalay Kalay Kasabasından ayrılarak Eski Kırım bölgesine geçti. Burada aralarında Kırım Tatarları Lideri Mustafa Kırımoğlu, T. C. Odesa Başkonsolosu Renan Şekeroğlu, Türkiye'nin Simferopol Başkonsolosu Seyran Osmanov, Diyanet İşleri Başkanlığı Kırım Koordinatörü Emin Patan, restorasyon işlerini üstlenen Cebeci Plastik şirketinin sahiplerinin de bulunduğu heyet okul girişinde ellerindeki Türk, Ukrayna ve TİKA bayraklarını coşkuyla sallayan öğrenci ve öğretmenlerce karşılandı. Çocukların soğuk hava nedeniyle üşüdüğünü gören bakan hemen içeri alınmalarını dışarıda bekletilmemelerini istedi.

Atalay, okulun spor salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, Eski Kırım Milli Mektebini açmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Kırım'daki okullara bilgisayar, kırtasiye, okul üniforması gibi fiziki iyileştirmenin devam edeceği müjdesini verdi.

Kırım Tatarları Milli Meclisi Başkanı ise burada yaptığı anlam yüklü konuşmasında, "Karadeniz'in ötesindeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz" sözleriyle başladı. Kırımoğlu sürgünden dönen Kırım Tatarları'nın ev, iş ve toprak sorunuyla ile karşılaştığını fakat en başta anadil ve kültürü öğrenmenin önemine işaret etti. İnsanların milli duyguları olmazsa geleceğinin de olamayacağını ifade eden Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi olarak ellerinden geleni yapacaklarını bütün zorluklara rağmen mücadele edeceklerini söyledi.

Konuşmaların akabinde okul öğrencilerin geleneksel Kırım kıyafetleriyle folklor gösterisi gerçekleşti usta gurupları aratmayacak kadar güzel sergilenen halk oyunları salondakilere duygu ve coşkulu anlar yaşattı.

Üç okulun açılış törenlerine bizzat katılan Atalay yoğun programına TİKA'nın Ukrayna-Kırım Program Koordinatörlüğü'nün yeni ofis binasının açılışıyla devam etti. Burada da bir konuşma yapan Atalay TİKA'nın dış temsilciliklerinin yeni binalara geçtiğini, artık daha hızlı ve etkin bir şekilde hizmet verileceğini belirtti. Törenin resmi bölümünden sonra konuklar TİKA koordinatörlüğünde Kırım Tatar yemeklerinden oluşan sofrada bölge lezzetlerinde tatma imkânı buldu.

TİKA UKRAYNA KIRIM KOORDİNATÖRLÜĞÜNÜN YÜRÜTTÜĞÜ PROJELER

TİKA, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde ''Eğitim Altyapısına Destek Projeleri'' çerçevesinde 1 milyon 100 bin dolarlık bütçeyle; Büyükonlar, Kalay ve Eski Kırım Tatar Milli Mekteplerini 4 ay gibi kısa bir sürede restore edildi. Toplam 107 öğretmenin ders verdiği okullarda bin 49 öğrenci öğrenim görüyor. Diğer yandan Tatar Milli Mekteplerinin fiziki altyapılarının iyileştirilmesi, ders araç ve gereçlerinin temini, ders kitaplarının bastırılması öğrencilerin üniforma gibi ihtiyaçlarının yanı sıra öğretmenlere yönelik eğitim verilmesi faaliyetlerine devam edecek.

TİKA halen Kırım'da bin konutluk Kırım Tatarlarına Konut Edindirme, Ukrayna genelindeki üniversitelerdeki Türkoloji bölümlerinin iyileştirilmesi, farklı yerleşim alanlarındaki bulunan vatandaşların içme ve sulama suyu sağlanması, bütçesi 2 milyon dolar olarak belirlenen Zincirli Medrese Müzesi ve Hacı Giray Han Türbesi'nin restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious