Beşir Atalay'dan Baykal'a cevap

Beşir Atalay'dan Baykal'a cevap.10635
  • Giriş : 06.01.2009 / 18:09:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün ''dinlenmesi ve izlenmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bugünkü grup toplantısında, ''Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün dinlenmediği yönündeki iddiaların olayı soruşturan cumhuriyet savcısı tarafından yalanlandığı'' şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Baykal'ın ''olayın ardından Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Emniyet Genel Müdürü, Ankara Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı böyle bir şey olmadığını açıklıyor'' şeklindeki sözlerini de değerlendiren Atalay, şunları kaydetti:

''Bu olayın akabinde Sayın Paksüt'ün herhangi bir şekilde izlenmesi ya da dinlenmesinin söz konusu olmadığını açıkladım. Konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Emniyet Genel Müdürümüz ve Ankara Emniyet Müdürümüz de aynı paralelde açıklama yapmışlardı.

Biz, sözlerimizin arkasındayız, tekrar ediyorum, Sayın Osman Paksüt'ün dinlenmesi ve izlenmesi kesinlikle söz konusu değildir. Konuyu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı incelemiştir ve inceleme sonucunda 'Paksüt'ün dinlendiği veya izlendiğine dair herhangi bir delil bulunamamıştır' şeklinde karar vermiştir. Sayın Baykal, zannediyorum eksik ve yanlış bilgilendirilmiştir. Bu açıklamasının bundan kaynaklandığını düşünüyorum.''

-ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞININ KARARI-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 14 Kasım 2008 tarihli kararında şu ifadeler yer alıyor:

''Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığından alınan cevabi yazıya göre, tespit edilen araçtaki görevliler dinlenmiş, olay yerinde bulunan ve olayla ilgisi ve bilgisi olmayan Çankaya Emniyet Müdürlüğü Asayiş ekibine bağlı ekipteki görevli dinlenmiş, Osman Paksüt'ün tanık olarak bilgisine başvurulmuş, ifadeler arasındaki kimi çelişkiler dikkate alınarak, başsavcılığımıza yapılan bir ihbar değerlendirilip İstanbul'da yasa dışı bir dinleme olup olmadığı araştırılmış, tüm deliller toplandıktan sonra, toplanılan tüm bu deliller değerlendirilerek soruşturmamız tamamlanmıştır.

Toplanan bu deliller değerlendirildiğinde Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Sayın Osman Paksüt'ün dinlendiğine veya izlendiğine dair herhangi bir delil bulunamamıştır. Bu nedenlerle basında yer alan Paksüt ve eşinin emniyet birimlerince izlendiği ve dinlendikleri haberlerinin resen suç ihbarı kabul edilmesi üzerine başlatılan soruşturma tamamlanmış, soruşturmaya konu olayda Sayın Paksüt'ün dinlendiğine ilişkin herhangi bir delile ulaşılamamıştır. Anlatıldığı gibi soruşturmaya konu olayda Sayın Paksüt'ün dinlendiğine dair basında yer alan soyut iddialar dışında herhangi bir delil bulunmadığından olay hakkında CMK 172. maddesi uyarınca kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*