Beslenmeye dikkat!

  • Giriş : 01.07.2007 / 21:27:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 21:41:13

Yaz sıcaklarının bastırdığı dönemde beslenmeye çok dikkat etmek gerekir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle hava ısısının yüksek olduğu dönemlerde bol bol sıvı alınmalıdır. Susama ihtiyacının olmadığı dönemlerde bile sıvı tüketimini eksik etmemek gerekir. Sıvıdan kasıt öncelikli su daha sonra taze meyve suları , soda , bitki çayları gibi sıvılar olabilir. Toplam miktar 2 litrenin altında olmamalıdır.

Beslenmede de bazı düzenlemeler yapmalıdır. Ağır et yemekleri , yağlı hamur işleri hem günlük tempoyu yavaşlatır hem de tansiyon ve kalp hastalıkları riskini artırırlar. Bu nedenle yemek seçerken dikkatli olmalıdır. Öncelikle olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Hem bol sıvı içerirler hem de vitamin ve mineralden zengindirler. Her öğünde mutlaka yer vermek gerekir. Yine sofradan hiç eksik olmayacak yoğurt ve ayran gibi süt ve türevleri olmalıdır. Tansiyonu sıcaktan düşenler ayranı tuzlu içmelidir. Enerjiyi tamamlamak bakımından karbonhidrat yeteri kadar alınmalıdır. fazlası sıcakla birlikte uyku yapabilir. Et ve türevlerinin sebze yemeklerinin içinde olması tercih edilir. Fazla yağlı etler kalp krizi riskini arttırabilir.

Ter bezlerinin daha fazla çalıştığı şu dönemlerde daha az baharatlı yemeği tercih edilmelidir.Ter bezleri daha fazla çalıştığından ağır kokulara neden olabilirler.

Yumurta gibi allerji yapan yiyecekleri çocuklara yaz döneminde gün aşırı veya iki günde bir vermek gerekir. Çocuklarda yaz dönemine bağlı olarak iştahsızlık oluşabilir. Çocukları yemek konusunda zorlamak yemek fikrinden tamamen uzaklaşmalarına neden olabilir. Çok zorlamadan az ve sık beslenmelerini sağlamak gerekir. Enerjisi olan içecekleri verebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları , süt , ayran bunlardan bazıları. Sıvının da gereğinden fazla verilmesi çocuğun yemek için iştahını iyice kesebilir. Yemekten 1,5 saat önce içecekleri kesmek gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious