Bestelerini biz değil dünya biliyor!

Bestelerini biz değil dünya biliyor!.7766
  • Giriş : 30.09.2008 / 10:54:00

Besteleri dünya senfoni orkestralarında çalınan senfonik müzik bestecisi Tolga Zafer Özdemir, Türkiye'de tanınmamaktan yakınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'da yaşayan senfonik müzik bestecisi Tolga Zafer Özdemir (33), 15-16 yaşlarında başladığı müzik yaşamında bugüne kadar bestelediği 40'a yakın eserinin Yunanistan, Vietnam, Arjantin, Brezilya, Romanya, Yeni Zellanda ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde senfoni ve gençlik orkestralarında çalındığını söyledi.

Arkeo Müzikoloji alanında 'Sümer Müzik Teorisi' konusunda da araştırmalar yapan birkaç kişiden biri olduğunu belirten Özdemir, 10-19 Ekim tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek olan 43. Altınportakal Film Festivali'nde yarışacak olan yönetmenliğini Mehmet Güreli'nin yaptığı "Gölge" adlı filmin de müziğini yaptığını bildirdi.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten sonra İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezinde master, ABD'de Memphis Üniversitesinde de doktora eğitimi yaptığını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:

"Türkiye'de senfoni müzik önemsenmiyor. Birçok genç besteci Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor. Bestelerim dünyanın çeşitli ülkelerinin orkestralarında çalınıyor. Çağdaş Türk sanatçıları yurt dışında başarıdan başarıya koşuyor. Çeşitli uluslararası orkestralardan beste yapmam için teklifler var. Münih Senfoni Orkestrasına yeni bir beste yapmak için çalışmalara başladım. Ama ülkemizde genç yeteneklere pek ilgi gösterilmiyor. Bu da genç yetenekleri üzüyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*