Bestler Dereler bölgesinde operasyonlar devam ediyor

Bestler Dereler bölgesinde operasyonlar devam ediyor.13672
  • Giriş : 01.04.2008 / 14:19:00

'bordo bereliler' lerinde katıldığı ve 4 gündür süren operasyonlar hava destekli sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Bordo bereliler' bölgeyi abluka altına aldı

Şırnak, Siirt ve Hakkari üçgenindeki Bestler Dereler bölgesinde 'bordo bereliler' olarak nitelendirilen birliklerin de katıldığı ve 4 gündür süren operasyonlar hava destekli sürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şırnak'ın Bestler Dereler bölgesinde PKK 'lı teröristlere yönelik sürdürdüğü operasyonlarda 3 askerin şehit olmasının ardından bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı. Sabah saatlerinde 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan Skorski helikopterlerle derin vadilerin bulunduğu bölgelere Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı 'bordo bereli' askerler de indirildi.

Gün boyu teröristlerin izini süren komandolar, teröristlerin geçiş noktalarını tuttu. Cudi Dağı bölgesindeki bazı noktalar ateş altına alındı. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda konuşlandırılan 'Meteler' adı verilen özel harekat timleri ile sınır birliklerinde görevli özel eğitimli komandolar helikopterlerle indirildi.

Teröristlerin bulunduğu alanlar Kobra ve Süper Kobra helikopterleriyle bombalandı. Teröristlerin kaçış yolları da ateş altına alınırken, komandolar tüm stratejik noktaları tuttu. Helikopterlerle Cudi Dağı ve Besteler Bölgesi'nde yoğun şekilde çatışmaların sürdüğü belirtilirken, ölen teröristlerin de bulunduğu ve sayılarının henüz netleşmediği kaydedildi. Bir haftadan bu yana PKK terör örgütüne yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonda yaklaşık 40 kişilik PKK'lı terörist grupla çıkan çatışmada, 1'i yüzbaşı, 2'si astsubay olmak üzere 3 asker şehit oldu. Çatışmada 10 asker de yaralandı. Bölgeye askeri araçlarla mühimmat sevkiyatı da hız kazandı.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı, Bestler-Dereler bölgesinde PKK terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonda, 31 Mart günü teröristlerle sıcak temas sağlandığını ve aralıklarla devam eden çatışmalar sonucunda 9 teröristin silahları ile etkisiz hale getirildiğini belirtti. Açıklamada, teröristlere ait sığınaklarda ele geçirilen çeşitli mühimmat ile çok miktarda yiyecek, ilaç ve diğer yaşam malzemelerinin de kullanılmaz hale getirildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious