Beyaz, yerini siyaha bıraktı

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası trend raporu hazırlayan ünlü moda yazarı Kinvara Balfour Türkiye’ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elbise, rugan ve siyah çok moda

Uluslararası trend avcısı, moda ve aynı zamanda ünlü bir oyun yazarı olan Kinvara Balfour, Türkiye’deydi. Balfour, sonbahar-kış trendlerini anlattı.

Trendleri belirleyen birisi olmayı herhalde çok isterdim. Düşünsenize modayı siz yönlendiriyorsunuz ve insanlar sizin uygun gördüğünüz şeyleri giyiyor, takıyor vs. 30 yaşındaki İngiliz Kinvara Balfour şu an P&G Beauty’nin Uluslararası Trend Raporu’nu hazırlıyor. Balfour, İstanbul seyahatinde sorularımızı yanıtladı.

- Nasıl başladınız ’trend avcılığı’na’?

- Moda okudum. Ardından da İngilizce, Fransızca ve film eğitimi aldım. Daha sonra moda tasarımcısı Vivienne Westwood ve Tomas Starzewski’nin yanında moda dünyasına adım attım. Sonra, moda dergisi Tatler’da moda asistanlığı yaptım. Daha sonra, İngiltere’nin stil dergisi Saturday Telegraph Magazine’de stil editörü oldum. Halen de Vogue, Sunday Times Style’de moda yazarlığı yapıyorum. Ayrıca Amerika kökenli trend belirleyen ve fenomen haline gelen www. daily. candy. com’un Londra editörüyüm.

- Peki ya ’trend avcılığı’?

- Trend analisti ve konuşmacı kimliğiyle de P&G, Canon ve MC Saatchi gibi şirketlerle birlikte çalışıyorum. P&G Beauty’nin her sezon öncesinde dünyanın önemli fuar ve defilelerinden giyim, saç makyaj ve güzellik modasını derleyerek hazırladığı Uluslararası Trend Raporu’nu hazırlayan ekipteyim.

- Trendleri belirlemek nasıl oluyor?

- İç güdüsel bir şey aslında. Moda şovlarının hepsini izliyorum. Aslına bakarsanız anahtar tasarımcıların defilerlerinde gördüklerimiz moda oluyor. Prada, Alexander McQueen, Stella McCartney ne yapıyor bir havasını alıyorsunuz.

- Sürekli kullandığımız ’trend’, ’stil’ ve ’moda’ terimlerinin arasındaki farkı sizin gibi bir bilenden dinleyelim..

- Stil içinizde olan, kimsenin dikte edemeyeceği bir şey. Bunun yanında moda, tasarımcıların belirleyici olduğu bir şey. Trend ise, modadan daha geniş bir kavram aslında.

- Stil ikonlarınız kimler?

- Biraz klişe olacak ama Kate Moss. Onun dışında Chloe Sevigny, Kate Winslet’i de çok beğeniyorum. Vücutları çok güzel ve giydiklerini çok yakıştırıyorlar. Trendleri takip etmiyor, kendi stillerini her zaman koruyorlar.

- Bir kıyafeti seçerken neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor?

- Her trend size uyacak, diye bir şey yok. Yaş çok önemli bir etken. Aynı zamanda vücut ölçüleri de göz önüde bulundurulmalı.

- Türklerin stilini nasıl buldunuz?

- Kısa bir gözlemleme fırsatım oldu ama bence Türkler modaya uyuyor ve kendilerine göre de uyguluyor. Rusya’daki gibi tepeden tırnağa tasarımcıların elinden çıkma şeyler giymiyorlar, giydikleri göz yormuyor.

- Yeni sezonda neler almalıyız?

- Bu sezonda renk bitti diyebiliriz. Gri, kahverengi ve siyah çok var. Deriler, zincirler de bu sezondaki yeniliklerden. Büyük çantalar çok moda. Sakın sahte çanta almayın. Hem büyük hem de sahte oldu mu bütün havanız biter... Ayakkabılar bu sezonda biraz kaba, seçerken dikkat etmek lâzım. Yeni sezonun bir yeniliği de taytlar. Ama sakın şeffaf olanlarını giymeyin, en kalın mat opakları tercih edin. Bana kalırsa, iyi bir kumaştan tasarımcı ceketine para yatırın. Bir de ister kokteyle ister toplantıya giyebileceğiniz bir elbiseye. Aksesuarlara gelince; daha basit aksesuarlar kullanın. ’Çingene’ akımı tamamen bitti. Artık daha sakin, basit hatlı bir moda var. Ama ne olursa olsun vücut ölçülerinize ve yaşınıza göre giyinin. Defilelerde ve moda dergilerinde gördüklerinizi birebir uygulamayın!

- Beğendiğiniz tasarımcılar kimler? Türk tasarımcısı tanıyor musunuz?

- Hüseyin Çağlayan’a bayılıyorum. Çok başarılı ve her defilesi beni çok etkiliyor. Onun dışında Prada, Alexander McQueen ve Vivienne Westwood’u çok beğeniyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious