Beyaz çoraplı kral: M.J

Beyaz çoraplı kral: M.J.8146
  • Giriş : 29.06.2009 / 21:39:00

Michael Jackson'ın, pek çok kişiyi etkileyen bir moda akımının öncüsü olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugünlerde üzerine yazılıp çizilenler neden öldüğü, nasıl öldüğüyle ilgili. İyi bir müzisyen, inanılmaz bir dansçı ve dramatik bir hayatın kahramanı olmanın dışında, efsanevi şarkıcı Michael Jackson'ın, pek çok kişiyi etkileyen bir moda akımının öncüsü olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.
Nilüfer Türkoğlu kaleme aldı...

Pop müziğin 'Kral'ı, 80'li ve 90'lı yıllara damgasını vuran tarzıyla, kolay kolay unutulmayacak bir stilin sahibi olarak hafızalarda yerini alıyor.

Bir erkek gözüyle onun nasıl bir stil adamı olduğunu yazmayı isterdim elbet, ancak ne yazık ki bunun aksiyle karşı karşıyayız ey okuyucu! Ama yine de 80'lerde çocuk olup da onun kliplerini iştahla izlediğimi söylersem, en azından buradan artı puan kazanabilirim, huzurunuzda.

O yüzden kadın gözümle, bir kadının üzerinde yarattığı etkiye dayanarak ve dayandırılarak, üstelik bir de dönemini yakalamış olduğum güvenceyle, Michael Jackson'ın moda üzerinde nasıl bir devrim yarattığını anlatmaya yelteneceğim. Ondan ilham alıp da kendi imajına imaj katan bir erkek olamadığım içinse baştan afedersiniz...

GARDIROBUNDAN ÇIKARDIKLARIMIZ

Bu pek havalı, pek fiyakalı, her hareketi bir dans koreografisi tadında adamın yarattığı karizma, sadece müzik ve dansla değil, kostümleriyle de tüm dünyayı sarstı. Beyazdan siyaha geçtiği evrede çizgisinden biraz kopmuş gibi görünse de, aslında tamamiyle kendine has bir tarzın vücut bulmuş ismiydi.

Duvarları süsleyen posterlerde (Bakınız: Black or White klibinde oynayan evin haylaz oğlu rolündeki Macaulay Culkin'in odasına, hemen kapının arkasında) pek çok starın sahip olamadığı bir modanın öncüsü olarak hafızalara kazındı. Onun 'o' olduğunu anlatan simgesel kostümler vardı, bunlar yeri ve zamana göre değişiyordu değişmesine ama yalnızca onu temsil ediyordu. Beyaz eldivenler, v yakalı beyaz tişörtler, tayt diyebileceğimiz denli daracık siyah pantolonlar, kimi zaman en mavisinden blue jean, koyu renk pilot gözlükler, mokasen ayakkabılar, kırmızı ceket...

İlk olarak 1983 yılında 'Billie Jean' performansı sırasında giydiği ve parıltılı kostümleriyle kombin ettiği beyaz eldivenleri, karşı cinsi kışkırtmak için üzerine geçiriverdiği ve kızların nedense o dönem pek bir beğendiği v yakalı tişört (Şimdi hangimiz burun kıvırmayız?) ve moon walk (Ay yürüyüşü - neredeyse astronot Neil Armstrong'un yürüyüşü kadar ünlüdür.) denilen o kaya kaya dans eden 'muhteşem' ayaklarına giydiği mokasen ayakkabılar, Jackson'ın gardırobunun en olmazsa olmaz parçalarıydı. Peki ya beyaz çoraplar? O gıcır gıcır ayakkabıların içinde, kısa paçaların altında görünen çoraplar, kuşkusuz Michael'in erkek dünyasına kazandırdığı ve sadece kendisine yakıştırmayı başardığı bir trend olarak yerini aldı.

Balmain, Top Shop ve Harrord gibi markalara esin kaynağı olan efsane şarkıcı, asker ceketin de erkek modasına girmesini sağlayan önemli bir isim olarak gösterilir. Abartılı giyim tarzını müzik hayatının her fasılında sürdüren Jackson, değeri milyon dolarları bulan Swarovski taşlarıyla bezeli sahne kostümlerine kadar sınırları aşmıştır.

90'lı yıllarda alışverişe harcadığı paranın haddi hesabı olmadığı belirtilen Jackson'ın yıllık harcamasının neredeyse 35 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Gönüllerimizin Michael'ının bu inanılmaz çarçurluğu, şaşaası bol, malzemesi çeşitli, pullarla, taşlarla süslenmiş kostümleri ortaya çıkardı.

Dansı, şarkılarındaki politik mesajları olay, derisinin rengi, çocuk tacizcisi (mi?) kimliği, estetikleri, film kıvamındaki klipleri ve sıradışı hayatıyla bir devrin mutlak ismi olan Michael Jackson'ın modada bıraktığı izler de tartışılmaz devriminin bir parçası.

Sevsek de sevmesek de, beyaz çoraplı o 'Kral' ayakların giydiği en gıcırından mokasen ayakkabıları bir daha kayarken göremeyecek olmak insanın yüreğini burkuyor. Gerisi hikaye...

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*