Beyaz eşyada zamlar gelmeye başladı

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Son bir yıldır zam yerine indirim uygulanan beyaz eşya ürünlerine, döviz kurundaki artış nedeniyle zam yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şirketin İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, 1 Haziran itibariyle ürünlerin zamlı tarife üzerinden satılacağını belirterek, "Koç Grubu'nun dediği gibi bıçak kemiğe dayandı. Beyaz eşyaya yüzde 5-7 oranında zam geliyor" dedi. Grünberg, dövizdeki dalgalanmanın devam etmesi halinde Temmuz ayında ikinci bir zam düşündükleri de açıkladı.

Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını bünyesinde barındıran BHS Ev Aletleri Sanayi, 2006 hedeflerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Yılın ilk üç ayını 223 milyon euro ile kapatan şirketin gerek yurtiçi gerekse uluslararası pazarda son derece rekabetçi olduğunu belirten İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, şirketin cirosunun bir önceki yıla oranla yüzde 8 artarak 884 milyon euro gibi rekor bir seviyeye ulaştığını kaydetti. 2004'teki yüzde 64'lük büyümenin ardından kayda değer ölçüde yavaşlayan Türkiye beyaz eşya pazarının geçen yılı yüzde 3 büyümeyle kapattığını söyleyen Klein, bu yavaşlamaya rağmen 614 milyon euroya ulaşan satışların şirketin konumunu güçlendirdiğini ifade etti. "Yıllardır üst üste gerçekleştirdiğimiz pozitif mali sonuçlar şirketimize düzenli olarak yatırım yapmamıza ve operasyonlarımızı geliştirmemize katkı sağlıyor. Çerkezköy fabrikamıza bir yenisini ekleyerek bulaşık makinası fabrikası yatırımımızı devreye sokacağız. Bu merkez grubun dünya çapındaki en büyük üretim merkezi konumuna yükselecek." diyen Klein, Amerika'ya Türkiye üzerinden buzdolabı ihraç edeceklerini açıkladı. İçinde bulunduğumuz yılı değerlendiren Klein, özelde hane sayısında genelde de emlak sektöründe devam eden büyümeye paralel olarak yurtiçi pazarda yüzde 3-5 oranında ılımlı bir büyüme öngördüklerini belirterek, ankastre pazarında ise büyümenin çift haneli rakamlara ulaşacağını söyledi.

Beyaz eşya pazarında büyümenin yavaşlamasın rağmen satışların iyi gittiğini kaydeden İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, pazarın toplam büyüklüğünün 1.7 milyar euro olduğunu, özellikle bulaşık makinelerinin bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında arttığını belirtti. Ancak çamaşır makinesi satışlarının gerilediğine dikkat çeken Grünberg, inişli çıkışlı tabloya rağmen Türk beyaz eşya üreticilerinin Avrupa pazarında güçlü konumlarını muhafaza ettiklerini ifade etti. "Değerlenen Türk lirasına karşı beyaz eşya ihracatı son yıllardaki büyümesini korudu. Toplam ihracat hacmi yüzde 8 artarak 7.8 milyona ulaştı. İhracatın önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini görebiliyoruz." diye konuşan Grünberg, son günlerde döviz kurundaki çalkalanmalara ilişkin de bir açıklama yaptı. "Dövizdeki artış şuan yüksek görünebilir ama daha fazla yükseleceğini düşünmüyoruz. Yıl sonuna kadar enflasyonda hareketlenme beklemiyoruz. Faiz oranlarının gelişimi çok önemli. Bugüne kadar Merkez Bankası faiz oranlarını arttırmamak için direndi. Ancak döviz kurunda gerilem görülmez ise Temmuz ayında ikinci bir zam yapabiliriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious