Beyaz etin fiyatı kuzu etine yaklaşınca

  • Giriş : 12.06.2007 / 13:32:00

Beyaz etin fiyatı kuzu etine yaklaşınca, vatandaş piknik için kırmızı ete yöneldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mangalcıların ucuzluğu nedeniyle tercih etmesiyle bilenen beyaz etin fiyatı kuzu etine yaklaşınca, vatandaş piknik için kırmızı ete yöneldi.

Konya Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle iç piyasada tavuk yeminin ham maddesi olan mısırın temininde yaşanan sıkıntı nedeniyle tavuk fiyatlarında son bir yıl içinde artış olduğunu belirtti.

Cengiz, bu süre içinde kırmızı et fiyatının yerinde saymasına rağmen beyaz etin, özellikle son aylarda her hafta 30 YKr arttığını, şu an ise tavuk kanadının kilogram fiyatının 7,5, pirzolanın 7,5, tüm pilicin ise 5 YTL'ye yükseldiğini anlattı.

SATIŞTA KIRMIZI ET BEYAZ ETİ GEÇTİ

Mangalcıların ucuzluğu nedeniyle tercih etmesiyle bilinen beyaz etin fiyatı kuzu etine yaklaşınca, vatandaşın piknik için kırmızı ete yöneldiğini vurgulayan Cengiz, şunları kaydetti:

“Mangallık kuzu etinin fiyatı ise 10-13 YTL seviyelerinde. Kuzu etinin kemiksiz, tavuk etinde kemik oranının fazla olduğunu düşünürseniz, aşağı yukarı beyaz etle aynı fiyata geliyor. Kırmızı eti genelde daha lezzetli bulan vatandaşlar ise artık kırmızı eti tercih ediyor. Son haftalarda kasaplar olarak tavuktan çok kırmızı et satmaya başladık. İşin doğrusu kasaplar olarak bu durumdan şikayetçi değiliz.”

Cengiz, hammadde azlığı nedeniyle üretim düşüklüğüne bağlı artan tavuk etinde fiyatların, ithalata kolaylık sağlanmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde gerilemesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious