Beyaz Hoca nasıl komik duruma düştü?

Beyaz Hoca nasıl komik duruma düştü?.11168
  • Giriş : 03.07.2008 / 15:17:00

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Şener Eruygur için düzenlenen protesto gösterisinde yine sahneye çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesi bir grup, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Vatan Caddesi'ndeki emniyet binası önünde bir araya gelen ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlahiyatçı-Sosyolog Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın da aralarında bulunduğu grup, Eruygur'un posterlerini açarak, ''Başkanım Buradayız, Hep Yanındayız'', ''Mustafa Kemal'in Askerleriyiz'' şeklinde slogan attılar.

ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Ali Ercan, yaptığı açıklamada, emekli Orgeneral Eruygur'un haksız bir kararla gözaltına alındığını belirterek, insanların suçsuzluğunu kanun önünde kanıtlama hakkının ihlal edildiğini savundu.

Önde gelen demokrat, Atatürkçü ve Aydın kişilerin gereksiz yöntemle gözaltına alındıklarına tanık olduklarını söyleyen Ercan, Şener Eruygur'un kaçma ve izini kaybettirmesi düşünülemeyecek tanınmış bir kişi olduğunu söyledi.

Ercan, demokrat, Aydın ve Atatürkçü kişiliğe sahip olduğunu defalarca kanıtlayan Eruygur'a yönelik iddia ve imaların doğru olmadığını kaydetti.

-ERUYGUR, ADLİYEYE YARIN SEVK EDİLEBİLİR-

ADD Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Kazım Arslan da sorguda olan herkesin ''susma hakkı'' bulunduğunu hatırlatarak, ''Eruygur'un da büyük bir ihtimalle emniyetteki sorgusunda susma hakkını kullanacağını sandığını'' belirtti.

Gazetecilerin, ''Eruygur'un adliyeye ne zaman sevk edileceğini'' sorması üzerine ise Arslan, avukatlardan aldıkları son bilgiye göre, yarın saat 07.00'ye kadar gözetim süresinin devam edeceğini ifade ederek, bu sürenin ardından gönderilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Beyaz da kendisinin tarafsız ve ilahiyatçı olduğunu anlatarak, ''Ama yurtseverim, Atatürkçüyüm, Müslümanım, Türküm. O nedenle de buradayım. Türk Silahlı Kuvvetlerine 50 yıl hizmet eden, memlekete 50 yıl güvenlik hizmeti veren bir insanın yakalanması benim vicdanımı yaraladı. Bunu kınamak için buradayım'' dedi.

BEYAZ'DAN CEP ŞOV

ADD eylemine katılan Zekeriya Beyaz, gazetecilere ve ADD yöneticilerine dinlendiğini söyledi. İstihbarat servisleri tarafından cep telefonun dinlendiğini öne süren Beyaz, kameralar karşısında bir de deneme yaparak bunu kanıtlamaya çalıştı. Beyaz'ın ilginç çabası sonuçsuz kaldı.

Kendi telefon numarasının başına 2 rakamını ekleyerek arama yapan Beyaz, aradığı nuramanın çaldığını ileri sürdü. Beyaz, "Protesto gösterisine gelirken bana 'Kendi numaranın başına 2 rakamını ekleyip arama yaparsan dinlenip dinlenmediğini öğrenebilirsin' demişlerdi. Ben de böyle yaparak aradım. Karşıma birisi çıktı. 'Kimsin sen?' dedi. Ben de telefonda çıkan kişiye, 'Asıl sen kimsin? Bu benim numaram' cevabını verdim. Kısa süre tartıştıktan sonra karşıdaki adam telefonu kapattı." şeklinde konuştu. Beyaz bu durumun kendi telefonun dinlendiğini ortaya çıkardığını öne sürdü. Beyaz'ın bu açıklamalarını gülümseyerek dinleyen ADD yöneticileri basın mensuplarının bu konuya daha çok ilgi göstermesi üzerine nazik bir şekilde uyarıda bulundu. Beyaz yapılan ikazlara rağmen iddiasını ispat etmek için telefonunu mikrofonlara tutmaya devam etti.

Emniyet Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapan ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan, Şener Eruygur'un haksız bir şekilde gözaltına alındığını öne sürdü. Eruygur'un kaçmasınnı sözkonusu olmadığına işaret eden Ercan, gözaltına alınması sırasında uygulanan yöntemin yargıız infaz olduğunu ileri sürdü. Genel Başkanlarının arkasında olduklarına değinen Ercan, "Bütün bu karanlık ve tehlikeli gelişmeler karşısında ADD olarak demokratik tepkimizi vermeye devam edeceğiz" dedi.

Yapılan basın açıklamasınnı ardından ADD üyeleri, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu okudu. ADD üyeleri hükümet ve Başbakan erdoğan aleyhinde slogan attı. Grubun Emniyet Müdürülğü önnüdeki bekleyişleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious