'Beyaz Kitap' tartışması

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Almanya'nın güvenlik politikalarının ana hatlarının belirlendiği "Beyaz Kitap 2006" adlı belgenin Bakanlar Kurulu'nun onayından geçmesinden sonra konu Federal Meclis gündeminde tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'nın güvenlik politikasına ilişkin yeni açılımların ele alındığı kitapçık zorunlu askerlik, profesyonel ordu, uluslararası terörle mücadelede Almanya'nın üstlendiği rol ve silahlı kuvvetlerin yurtdışı görevlerine ağırlık verip vermemesi gerektiği gibi tartışmalarda Almanya'nın izlemesi gereken politikalara açıklık getiriyor.

Meclisteki tartışmalarda söz alan Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) grubundan söz alan Bernd Siebert yurtdışındaki bazı problemlerin çözümünde para veya ahlak harici şeylerin de gerekli olduğunu savundu. Birlik 90/ Yeşiller Eşbaşkanı Renate Künast ise basına yansıyan ve Afganistan'daki Alman askerleriyle ilgili fotoğraflarla ilgili olarak bu tür kişilerin Alman ordusuna ait olamayacağını söyledi. Künast, "Beyaz Kitap" ile ilgili olarak belgenin, hükümetin sorularına cevap vermediği eleştirisini getirerek, Afganistan'daki durum, uluslararası terörizmle mücadele gibi konularda net olmadığını söyledi.

CSU'lu Dr. Hans Peter Barteis ise 12 yıldır "Beyaz Kitap"ın olmadığını ifade ederek, bu belgenin Almanya'nın dış politikasında ve hava ve deniz güvenliğinde, terörizmle mücadelede, nükleer silahların yayılmasını önleme gibi konularda yeni yaklaşımlar getirdiğini savundu. Barteis, "Beyaz Kitap"ın yeni tehditleri tanımladığına işaret ederek, Alman ordusunun Parlamento'nun ordusu olduğu ve alınan kararları uyguladığını söyledi.

Eckart von Klaeden (CDU/CSU) ise SPD-Yeşiller koalisyonunun Kosova Savaşı ve Afganistan'a bu tür bir çalışma olmaksızın müdahil olduğunu ifade ederek, İran, Kuzey Kore, İslam motifli terörizm gibi birçok yeni tehditle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, bu tür global tehditlere karşı mücadelede "Beyaz Kitap"ın gerekliliğine vurgu yaptı. Muhalifler Ordu için dışarıda birçok görev bulunurken içerde orduya görev verilmek istenmesini eleştirdi.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Beyaz Kitaba göre uluslararası terör ve kitle imha silahlarının yaygınlaşması Almanya'nın güvenliğini tehdit eden iki önemli unsur. Kitapçık, Alman hükümetinin, bu tehditlerin ortadan kaldırılması için faaliyet gösterilmesi, bölgesel krizlerin çözümü, insan haklarının tatbiki ve serbest ticaret için gerekli durumlarda askeri seçeneklerin de gözetildiği adımlar atmayı öngörüyor. Alman ordusunun ülke dışında daha etkin rol almasıyla ilgili olarak, "Federal orduya günümüzde aldığı uluslararası görevler şekil veriyor" denilen Beyaz Kitap'ta, askeri imkanların diplomatik, ekonomik ve kalkınma politikalarına dahil araçlarla aynı seviyede değerlendirilmesi gerektiği kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious