Beyaz perdeye Türk damgası

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Beyaz perdedeki Türk filmlerinin etkinliği, vizyona girecekler ve yapım aşamasındakilerle birlikte önümüzdeki aylarda da sürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Vizyona girecek filmler arasında ''Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu'' ve ''Küçük Kıyamet'' ile ''Son Osmanlı: Yandım Ali'' dikkati çekiyor.

Yeni çekilen Türk filmleri, ünlü oyuncu kadroları ya da ilginç konularıyla dikkati çekiyor. Önümüzdeki günlerde vizyona girecek filmlerden ''Bir İhtimal Daha Var'' bunlardan biri. Yönetmenliğini Uğur Uludağ'ın yaptığı film, 5 Ocak 2007'de vizyona girecek.

Müjdat Gezen, Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Osman Yağmurdereli, Hülya Avşar ve Doğa Rutkay gibi zengin bir oyuncu kadrosuna sahip filmin konusu şöyle:

''Neyzen, Kenan, Farun, Asım, Gökhan ve Alev hayatlarının en çılgınca işine kalkışırlar ve her daim yaşamlarının vazgeçilmezi yaptıkları müziklerini dünya kitleleriyle buluşturabilmek için müthiş bir plan yaparlar. Konser vermek için Türkiye'ye gelen dünyaca ünlü bir yıldızın şovunu basarak hayatlarının en büyük müzik şölenini gerçekleştireceklerdir.''

Hafta sonu vizyona girecek olan Zeki Ökten'in yönettiği komedi türündeki ''Çinliler Geliyor'' da ilginç konusuyla dikkati çekiyor.

Cüneyt Türel, Bülent Kayabaş, İpek Bilgin, Erol Demiröz, Nilgün Belgün ve Yaman Tarcan'ın rol aldığı filmde, sıradan hayatlar yaşayan insanların bulunduğu bir Batı Anadolu kasabasında, bir grup Çinli'nin yatırım yapmak üzere gelmesi söylentisinin yayılması ve daha önce hayattan beklentileri küçük olan kasaba halkının kapıldığı zenginlik hayalleri konu ediliyor.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM'' OĞLUYLA GERİ DÖNÜYOR

Önümüzdeki günlerde ses getirmesi beklenen filmler arasında ''Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu'' da yer alıyor.

Çetin İnanç'ın 1982 yılında sinemaya taşıdığı ve ''trash filmler'' kategorisinde kült sayılan ''Dünyayı Kurtaran Adam''ın devamı olacak filmi, Kartal Tibet yönetti. 15 Aralıkta vizyona girecek filmde, ''Dünyayı Kurtaran Adam'' rolünde ilk filmdeki gibi Cüneyt Arkın yer alırken, diğer oyuncular arasında Mehmet Ali Erbil, Deniz Seki, Pascal Nouma, Burcu Kara ve Günay Karacaoğlu bulunuyor.

Aynı tarihte vizyona girecek bir diğer Türk filmi ise ''Cenneti Beklerken''... Derviş Zaim'in yönettiği, Melisa Sözen, Altan Erkekli gibi isimlerin rol aldığı filmde, ''17. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde yaşayan Eflatun adlı minyatür ustasının hikayesi'' anlatılıyor.

Semir Arslanyürek'in yönettiği ''Eve Giden Yol'' da 22 Aralıkta vizyona girecek. Metin Akpınar, Erdal Beşikçioğlu, Melisa Sözen, Ali Sürmeli, Emre Altuğ, Ege Aydan, Aykut Oray, Ezel Akay'ın rol aldığı savaş-dram türündeki filmde, ''1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı Devleti topraklarını yangın yerine çevirmeye başladığı yıllarda Anadolu'nun güneydoğusu, bugünkü Suriye topraklarında geçen bir aşk öyküsü'' ele alınıyor.

İSTANBUL DEPREMİ KORKUSU FİLM OLDU

Yönetmenliğini Yağmur-Durul Taylan kardeşlerin üstlendiği ''Küçük Kıyamet'' adlı filmin senaryosu da yazar Doğu Yücel'e ait. Filmde İstanbul'da olası bir depremin insanlar üzerindeki etkileri konu ediliyor. 22 Aralıkta vizyona girecek filmde, Başak Köklükaya, İlker Aksum, Binnur Kaya ve Cansel Elçin rol alıyor.

Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yönettiği ''Beynelminel'' adlı filmin vizyon tarihinin de 29 Aralık olması öngörülüyor.

Özgü Namal, Cezmi Baskın, Nazmi Kırık, Meral Okay, Bahri Berat, Dilber Ay, Umut Kurt'un rol aldığı ve konusu 1980'li yılların başında geçen filmde, bir güney kasabasında askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan halk ve bir müzik grubu üzerinden dönemin trajikomik olayları dile getiriliyor.

Komedi aksiyon türündeki ''Emret Komutanım: Şahmat'' ise 12 Ocak 2007'de vizyona girecek.

Yönetmenliğini Mustafa Alabora ve Taner Akvardar'ın yaptığı, Mehmet Ali Erbil, Sarp Levendoğlu, Seda Akman, Hamdi Alkan, Ahmet Mümtaz Taylan, Eyşan Özhim'in rol aldığı filmin konusu şöyle:

''Sakatlar haftası kapsamında bir grup engelli vatandaş 56. Piyade Tugayı Destek Birliği'ne bir günlük askerlik yapmak için gelir. Hepsi birbirinden farklı özellikleri olan bu konukların gelişi yaşadıkları uyum sorunları nedeniyle karışıklığa neden olur. ''

SON OSMANLI'' 19 OCAKTA VİZYONDA

Mustafa Şevki Doğan'ın yönettiği ''Son Osmanlı: Yandım Ali'' filminin vizyon tarihi ise 19 Ocak 2007 olarak planladı.

Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Emin Boztepe, Engin Şenkan, John Baker, İlker Ayrık gibi isimlerin rol aldığı filmin konusu şöyle:

''İstanbul'un işgal altında olduğu yıllar... Savaşın ayrı cephelerinde farklı konumlarda bulunmuş iki insan... Biri İstanbul Boğazı'na demirlemiş düşman ordularını görünce 'geldikleri gibi giderler' diyen Büyük Komutan Mustafa Kemal Paşa, diğeri ise evli sevgilisini kaçırıp Viyana'ya gitme planları yapan, donanmadan terhis edilmiş Yandım Ali'dir. Bu iki farklı insanın yolları kesiştiğinde, Yandım Ali için hayat planladığından çok daha farklı bir yönde akmaya başlayacaktır.''

Mesut Taner'in yönettiği ''Neşeli Gençlik'', 9 Şubat 2007'de vizyona girecek. Komedi türündeki filmde, Haldun Boysan, Selma Sonat, Eylem Şenkal, Ceyhun Fersoy, Boran Etili, Selim Yakar gibi isimler rol alıyor.

Macera-polisiye türündeki ve 16 Şubat 2007'de vizyona girmesi beklenen ''Polis''in yönetmenliğini Onur Ünlü yapıyor. Baş rollerini Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş, Sermiyan Midyat, Settar Tanrıöven ve Kaan Çakır'ın paylaştığı filmin konusu şöyle:

''Musa Rami, mafyaya karşı savaş veren ve bunda da başarılı olan bir cinayet masası dedektifi. 63'üncü doğum gününü kutlayacağı bir dönemde kanser olduğunu ve 2 ay ömrünün kaldığını öğreniyor. Zamana karşı yarış vererek, iş ve aşk hayatını yoluna koymaya çalışıyor. En önce ise ailesini tehdit eden mafyaya karşı savaş açıyor.''

Ahmet Ümit'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan ve 23 Şubat 2007'de vizyona girecek ''Sis ve Gece''nin yönetmenliğini Turgut Yasalar üstleniyor. Uğur Polat, Selma Ergeç, Tardu Flordun, İlyas Salman, Yetkin Dikinciler gibi isimlerin rol aldığı filmin konusu şöyle:

''Gizli servis elemanı olan Sedat, iş ve özel hayat sorunları arasında sıkışıp kalmıştır. Bir süre önce amiri olan Yıldırım'ın öldürülmesinin yıkımını üzerinden atamamışken, sevdiği kadın Mine'nin de gizemli şekilde ortadan kaybolması hayatını kabusa çevirir.''

VİZYON TARİHİ BELLİ OLMAYANLAR

Öte yandan, vizyon tarihi henüz belli olmayan filmlerden ''Barda'' da konusuyla dikkati çekiyor.

Serdar Akar'ın yönettiği filmde, Nejat İşler, Doğu Alpan, Melis Birkan, Burak Altay, Meltem Parlak, Nergis Öztürk rol alıyor. Suç, ceza ve adalet kavramlarını tartışmaya açan filmin konusu şöyle:

''Günlük koşuşturmaların içinde kendi hallerinde hayatlar yaşayan bir grup genç, bir akşam buluşup içki içerek keyifli vakit geçirdikleri bir barda eli silahlı bir grup tarafından esir alınır. Gençler, bütün gece boyunca dayak, tecavüz ve işkence görerek şiddetin her türlüsüne maruz kalırlar.''

Orhan Oğuz'un yönettiği dram türündeki ''Aura'' adlı filmde ise baş rolleri Gani Rüzgar Şavata, Töre Anadolu ve Ahmet Satılmış paylaşıyor.

Son dönemde yapılan gerilim filmlerinin son örneği niteliğindeki ''Sıfır Dediğimde'' adlı filmin yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil yaparken, filmde başrolleri Oktay Kaynarca, Hazım Körmükçü, Semih Sergen, Damla Tokel, Görkem Yeltan paylaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious