Beyaz Saray Camii'nde ortak dua

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

10 bini aşkın Amerikalı, Washington'daki Beyaz Saray önünde namaz kılarak İsrail'i ve onu destekleyen ABD Başkanı Bush'u protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Bütün yaşamlar eşittir'

Ortadoğu'daki katliam, başta Washington olmak üzere ABD'nin 17 kentinde protesto edildi. Eylemlerin içinde en dikkat çekeni ise Beyaz Saray önündeydi. Müslümanlar'ın ağırlıkta olduğu 10 bini aşkın Amerikalı gösterici, Beyaz Saray'ın ön bahçesindeki Lafayette parkında namaz kıldı. Parkı camiye çeviren Amerikalılar, Başkan Bush'u ve İsrail'i kınadı. Protestocular, "işgal suçtur. Müslüman, Hıristiyan, Musevi, bütün yaşamlar değerli ve eşittir" diye haykırdı.

Museviler de eyleme katıldı

Beyaz Saray yönetimine tepki gösteren Amerikalılar, 2 saatlik protestolarından sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Bush, gösteri sırasında Teksas'taki çiftliğinde bulunuyordu. Washington'daki olayları dakika dakika takip eden Bush, yorum yapmadı. Irak devrik lideri Saddam'ı savunan avukat Ramsey, "Bush'un başkanlığı sırasında, bütün tarihimiz boyunca olduğundan daha fazla düşman topladık'' dedi. Müslüman protestoculara, bazı Museviler de destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious