Beyaz Saray sözcüsü, PKK ile görüşmediklerini belirtti

Beyaz Saray sözcüsü, PKK ile görüşmediklerini belirtti.12020
  • Giriş : 07.03.2008 / 11:47:00

Perino, ABD'nin PKK ile görüşmediğini ve görüşmeyeceğini ve Türkiye'den de bunu beklemediğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, ABD'nin terör örgütü PKK ile görüşmediğini ve görüşmeyeceğini ve Türkiye'den de bunu beklemediğini bildirdi.

ABD'nin terör örgütü PKK ile görüşmediğini, görüşmeyeceğini ve Türkiye'den de bunu yapmasını beklemediğini bildiren Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Washington'ın, Türkiye'nin, PKK'ya karşı savaşını desteklediğini vurguladı.

Perino gazetecilere açıklamasında, "Kuzey Irak'taki durumu gözlemeye devam ediyoruz. Daha önceden de belirttiğimiz gibi PKK ortak düşman. Türkiye'nin, PKK ile savaşma çabalarını güçlü bir şekilde destekliyoruz" diye konuştu.

Sözcü Perino, PKK'ya karşı, Ankara ile Bağdat arasında yürütülen diyalogdan da Washington'ın "cesaretlendiğini" söyledi.

Başkan George W. Bush'un sözcüsü Dana Perino'nun bu açıklamaları, son 2 günde, 2 üst düzey Amerikalı askeri yetkilinin, terör örgütüyle diyalog ve uzlaşma gereği yönündeki sözlerinin ardından geldi.

Irak'taki Çok Uluslu Kolordu'nun eski komutanı Korgeneral Ray Odierno, PKK üzerinde baskı oluşturulması gerektiğini belirterek, "Böylelikle bu terörist unsurlarla konuşmaya ve müzakere yapmaya başlanabileceğini" söylemişti.

Bir gün sonra da ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığı CENTCOM'un Komutanı Oramiral William Fallon, PKK sorununa gerçek bir çözüm için terör örgütüyle "bir çeşit uzlaşma sağlanması" gerektiğini öne sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious