Beyaz Saray sözcüsü: 'PKK, Türkiye için tehdit'

Beyaz Saray sözcüsü: 'PKK, Türkiye için tehdit'.16877
  • Giriş : 18.12.2007 / 20:22:00

Beyaz Saray sözcüsü PKK'nın Türkiye, ABD ve Irak için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetecilerin Irak'ın kuzeyindeki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Perino, birkaç yüz Türk askerinin Irak'ın kuzeyine girdiği yönündeki haberler konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

Perino, "Çelişkili haberler geldiği için, yorumda bulunmadan önce bölgede gerçekte ne olduğunu bekleyip görelim. Bölgeden, girişin he kadar içeriye olduğuna, kaç kişiyi ve kimleri kapsadığına ilişkin daha somut bilgi gelene kadar beklememiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Sözcü Perino, genel olarak Türkiye'den operasyonlarını spesifik hedeflere karşı ve sınırlı tutmasını istediklerini hatırlattı.

Bölgede Türk ve Iraklı yetkililerle koordinasyon içinde olduklarını anlatan Perino, "PKK, Türkiye, Irak ve ABD için bir tehdit. Dolayısıyla onlarla bilgi, istihbarat paylaşıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin, Irak'ta bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bölgedeki gelişmelerden dolayı görüşmeyi reddettiği haberleri konusunda bilgisi olmadığını, bununla ilgili yorumun haberin kaynağına sorulabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious