Beyaz Saray sözcüsünden Bush'a ağır suçlama

Beyaz Saray sözcüsünden Bush'a ağır suçlama.10851
  • Giriş : 28.05.2008 / 18:01:00

Beyaz Saray sözcüsü ABD Başkanını 'Irak savaşını satmak için siyasi propaganda yürütmek'le itham etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush yönetiminden ayrıldıktan sonra eski patronlarına ağır eleştiriler yönelten Beyaz Saray yetkililerinin safına, Bush'un eski sözcüsü Scott McClellan da katıldı.

McClellan, haftaya piyasaya çıkacak olan kitabında, Irak savaşını 'gereksiz' olarak nitelerken, Bush'u da 'Irak savaşını satmak için siyasi propaganda yürütmek'le itham etti.

Bush yönetiminin ilk yıllarında Beyaz Saray'da sözcülük görevini yürüten ve Bush'a en yakın isimler arasında gösterilen Scott McClellan'ın kaleme aldığı hatıraları, Washington gündemine de bomba gibi düştü.

McClellan, bazı bölümleri basına sızan 'Ne oldu: Bush Yönetimi ve Washington'un Aldatma Kültürü' adlı 341 sayfalık kitabında, Beyaz Saray'ın sürekli bir kampanya tavrıyla hareket ettiğini belirtirken, CIA ajanının isminin basına sızıdırılması olayıyla ilgili olarak Bush'un yakın çevresindeki Karl Rove ve şu anda hapiste bulunan Scooter Libby tarafından aldatıldığını yazdı.

Bush yönetiminin ağır topları Rice ve Cheney'ye de ağır eleştiriler yönelten McClellan, bu isimlerin Bush'un düşünceleri üzerinde etkili olduğunu ve atılan adımların bütün sonuçlarını dikkate almasına engel olduklarını öne sürdü. Cheney'yi de 'sihirbaz' olarak niteleyen McClellan, Başkan Yardımcısının 'hiçbir parmak izi bırakmadan' politikayı perde arkasından yönettiğini savundu.

Kitabının 'Savaşı satmak' adlı bölümünde, Irak'ta savaşının eşiğine gelindiğinde, Beyaz Saray'ın dürüstlük ve samimiyete en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bunlara sırt çevirme kararı aldığını ve gerçekleri gizlediğini söyleyen McClellan, askeri müdahalenin tek makul çözüm olduğuna inandıracak propaganda faaliyeti yürütüldüğünü kaydetti.

McClellan, 1 haziranda çıkacak kitabında, Beyaz Saray'ın basın odasında söylediği bazı sözlerin çarpıtıldığını, ancak o dönemde yaptığı açıklamaların samimi olduğunu kaydetti.

Diğer yandan eski patronu Bush'un akıllı, sevimli ve siyaseten yetenekli biri olduğunu bildiren McClellan, ancak Bush'un hataları kabul etmekte isteksiz ve kendi çevresinden kolay etkilenen bir kişi olduğunu da öne sürdü.

Daha önce de Bush yönetiminden ayrılıp Irak savaşı ve yönetimi eleştiren isimler olmuştı. Ancak savaş döneminde sözcülük yapan McClellan'ın eleştirilerinin, Bush yönetimine, kalan süresi içinde ağır bir darbe vuracağı belirtiliyor.

Beyaz Saray, eski sözcünün kitabına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious