Beyaz Saray sürpriz konuklara hazır

Beyaz Saray sürpriz konuklara hazır.12020
  • Giriş : 12.05.2009 / 23:38:00

Obama 4 Haziran'da Mısır'dan İslam dünyasına mesaj vermeden önce üç Ortadoğu liderini Beyaz Saray'da ağırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ziyaretin en ağır misafiri İsrail'in çiçeği burnunda sağcı başbakanı Binyamin Netanyahu. 18 Mayıs'ta Beyaz Saray'da ağırlanacak olan Netanyahu'nun Obama tarafından nasıl karşılanacağı ve ne tür mesajlar verileceği merak konusu.

İktidara gelmesinden itibaren dünyada büyük bir endişe meydana getiren Netanyahu hükümetinin Filistin sorunu konusunda radikal söylemler dillendirmesi Obama yönetimince sempati ile karşılanmamıştı.

Filistin konusunu gölgede bırakmak için sık sık İran'ın nükleer silahlarını gündeme getiren Netanyahu, Obama'nın da İran'la yeni açılımlara girmemesini istiyor ve bu konuda kendilerine danışılmasını istiyor.

Obama'nın Ortadoğu'dan ikinci konuğu ise Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek. 26 Mayıs'ta Obama ile görüşecek olan Mübarek, bir önceki ABD Başkanı George Bush'un hiçbir zaman uygulanmayan 'demokrasi ve insan hakları' söylemlerinden dolayı her yıl ilkbahar aylarında Washington'a gerçekleştirdiği ziyaretlerini askıya almıştı.

Mübarek'ten iki gün sonra ise Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Beyaz Saray'da ağırlanması bekleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Beyaz Saray'ın Ortadoğu liderlerini kapsamlı bir barışa ulaşmak için ağırlayacağını söyledi.

Bölge liderlerinden Washington'a giden ilk isim olan Ürdün Kralı 2. Abdullah İngiliz gazetesi Times'a verdiği mülakatta Arap-İsrail barışı sağlanamadığı taktirde önümüzdeki yıl bir savaş çıkabileceğini söylemişti.

Pazartesi günü Mısır'a gelerek Mübarek'le görüşen Netanyahu ise Filistinlilerle birkaç hafta içinde barış görüşmelerine başlamak istediklerini söylemiş ancak yine iki devlet modelinden bahsetmekten kaçınmıştı.

Bugün İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüşen Mübarek ise öncelikli olarak Filistinli grupların kendi aralarında anlaşmaları gerektiğini söyledi.

Netanyahu hükümeti iktidara gelir gelmez, iki devletli çözüm modelini tanımayacaklarını duyururken, Doğu Kudüs'ü Yahudileştirme planlarına da hız vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*