Beyaz Saray yönetimi: Guantanamo kapatılmayacak

Beyaz Saray yönetimi: Guantanamo kapatılmayacak.58056
  • Giriş : 22.06.2007 / 15:14:00
  • Güncelleme : 22.06.2007 / 15:19:44

Beyaz Saray yönetimi, Guantanamo'nun kapatılacağı yönündeki iddiaları yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray yönetimi, son günlerde Amerikan basınında çıkan Guantanamo'nun kapatılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak, söz konusu üssün yakın vadede kapatılmasının düşünülmediğini açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Guantanamo üssünün geleceği ile ilgili yakın vadede bir kararın verilmediğini belirtti.

Amerikan Washington Post gazetesi, birçok yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı George W. Bush ve üst düzey hükümet yetkililerinin Küba'daki üssü kapatmaya yönelik bilgi alışverişinde bulunduğunu iddia etmişti.

Guantanamo'da halen terörle mücadele gerekçesi bütün yasal haklardan mahrum bir şekilde ve mahkemeye çıkarılmadan ve 5 yıldan daha fazla süredir 375 kişi tutuluyor.

Tutuklularla ilgili ulusal ve uluslararası eleştirilere maruz kalan ABD yönetimi, açıldığı 2002 yılından bu güne kadar geçen sürede 400 mahkumu da haklarında bir kanıt bulunamadığı gerekçesi ile Guantanamo'dan çıkararak serbest bırakmıştı.

Başkan Bush'un Guantanamo'yu uzun süredir kapatmayı arzu ettiğini; ancak bunu sorumluluk içinde halletmeyi düşündüğünü belirten Perino, kapatma öncesi birkaç önemli adımın atılması gerektiğini kaydetti.

Suçsuz bulunan tutuklular için askerî bir komisyon kurulduğunu ve mahkûmları ülkelerine iadesi için görüşmelerin yapıldığını ifade eden Perino, üssün kapatılması için Beyaz Saray'da bir toplantı yapılmadığını sözlerine ekledi.

Guantanamo'daki askeri yargıçlar, geçen ay umulmadık bir şekilde iki şüpheli ile ilgili dosyayı içinde teknik hata olduğu gerekçesi ile düşürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious