Beyaz Saray zirvesinin bilançosu

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un 2 Ekim'deki Beyaz Saray buluşmasının atmosferi, kapsamı ve olası sonuçları şöyle özetlenebilir:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

# Zirve, Erdoğan'ın Haziran 2005'teki Beyaz Saray ziyaretine kıyasla daha "dostane" bir havada gerçekleşti. Karşılıklı üslup genelde sıcak ve samimiydi.
# Erdoğan'a randevuyu 4 ay geciktiren Bush, gerek eşi Laura Bush'un Emine Erdoğan'a son dakika davetiyle, gerekse toplantı süresini uzatarak jest yaptı. Ancak ortak basın toplantısı, yemek, gazetecilerden soru alınması gibi ekstra jestlerden kaçınıldı.


PKK'daki 2 somut konu
# Erdoğan'ın ABD yolundaki açıklamaları, zirveyi terör örgütü PKK'ya endekslemişti. PKK konusu 10 dakika tartışıldı ve iki lider, terör örgütüne karşı özel temsilcilerin çabalarının sonucunun beklenmesinde uzlaştılar. Bush'un Irak liderlerini PKK konusunda uyardığını söylemesi, Erdoğan'ı memnun etti. PKK başlığında konuşulan iki somut konu, örgütün Irak'ta yeniden ofis açmasının ve ABD menşeli silahları elde etmesinin önlenmesiydi. İki taraf da, bunların ötesinde, PKK'ya karşı bir planın görüşüldüğü bilgisini aktarmadı.
# Bush'un, PKK'ya karşı işbirliği yönünde kameralar önünde mesaj vermemesi, Türk yetkililer kadar bazı ABD'li diplomatları da üzdü. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, "Bush'un PKK'dan söz etmemesine önem atfedilmemesini" istedi.


Bush'un AB mesajı
# Bush'un Erdoğan'a verdiği AB mesajı ise, ABD'lilere göre çok önemliydi. Bu, hem "Türkiye'nin AB üyeliğini doğrudan 'ABD'nin çıkarına' diye tanımlayan, hem de AB yolunda duralamadan, kararlılıkla yürümesi için Ankara'yı iteleyen" bir destek ve uyarı mesajıydı.
# Erdoğan'ın İran ve Suriye ile diyalogdan yana tavrı, Bush ve ekibince yine "serin" karşılandı. Bush'un Erdoğan'ın aksine, her iki rejime de hiç güvenmediği açıktı. Bush, Erdoğan'a, Ahmedinecad konusundaki izlenimlerini "yarı merak, yarı test kabilinden" sordu; Şam'la konuşma telkinini ise, "Önce iyi niyetlerini ispatlasınlar" diye yanıtladı.
# Irak hâlâ "iki ülkeyi hem yakınlaştıran, hem de çatıştırmaya aday" bir konu. Bush, Erdoğan'ın "Kerkük'ün tek bir gruba teslim edilmemesi" uyarısını dinledi. Bu konudaki ilkesel anlaşmanın, Türkiye'nin istediği yönde bir müdahaleye dönüşmesi çok zor.
# Bush, Erdoğan'dan, Türkiye'deki Amerikan aleyhtarlığının neden bunca yüksek olduğunu anlatmasını istedi. Erdoğan'ın bunu en başta PKK ve Irak'a bağlamasına karşın, Bush ve ekibinde, AKP'nin ABD ile dostluğun önemini daha fazla dillendirmesi beklentisi var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious