Beyaz Saray'a PKK brifingi

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

ABD'nin PKK ile mücadeleden sorumlu özel temsilcisi Joseph Ralston, Dışişleri Bakanı Rice, Genelkurmay Başkanı Pace ve Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley'e bilgi aktardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer'in Washington temaslarında, Mahmur kampının kapatılmasına yönelik hazırlıklar dahil olmak üzere Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı yapılabilecekler ele alındı.
Gerek Başer'in temaslarıyla ilgili duyumlar, gerek Bush yönetiminin PKK ile mücadeleden sorumlu özel temsilcisi emekli general Joseph Ralston'ın ABD'nin üst düzey yetkililerine PKK brifingi vermesi, K. Irak'ta bazı somut önlemlerin yakında gündeme geleceği beklentilerini güçlendirdi. Ralston'ın, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ve Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'e PKK konusunda bölgede ve Avrupa'da bugüne dek yapılanlar ile atılabilecek yeni adımları aktardığı belirtildi.

Kürt liderlere mesaj
Brifingden haberli üst düzey bir ABD'li diplomat, Milliyet'in, "Yeni adım var mı?" sorusunu, "Mahmur kampının kapatılması için hazırlıklar sürüyor. Bölgede PKK'ya etkinlik imkânı verilmemesi konusunda Iraklı Kürt yetkililerle mevcut işbirliğinin daha da iyileşeceğine inanıyoruz" diye yanıtladı.
Emekli Orgeneral Başer ise Ralston'ın brifingiyle ilgili sorulara, "Bazı gelişmeler oluyor" karşılığını vermekle yetindi.
Başer, Mahmur kampının kapatılması konusunda, kamptan sorumlu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara ve Bağdat arasında sürdürülen müzakerelerde anlaşmanın "yakın" olduğunu da açıkladı.
Anlaşmanın sağlanabilmesi için, Mahmur'dan Türkiye'ye döneceklerin güvenlik denetiminden geçmesi ve iskânı ile Irak'ta kalacakların rehabilitasyonu konusunda netleşme sağlanması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious