Beyaz Saray'a Türk halısı dokunuyor

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Niğde'de, ABD'nin başkenti Washington'daki başkanlık konutu Beyaz Saray için tek parça halı dokunuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Niğde Valiliği Halıcılık, El Sanatlarını Geliştirme Mahalli İdareler Birliği tarafından ABD'nin başkenti Washington'daki başkanlık konutu Beyaz Saray'a tek parça halı dokunacak.

Sayın Burku Halıları firmasının sahibi Sayın Burku aracılığıyla Mahalli İdareler Birliği'nin Dikilitaş Halı Atölyesi'nde Kuveyt Emirlik Sarayı'na 2002'de 158 metrekare, Başbakanlık Sarayı'na ise 2005'te de 167 metrekare büyüklüğünde tek parça dünyanın en büyük halılarından sonra, şimdi de yine emirlik sarayına 175.5 metrekare yeni bir rekor halı dokunuyor. 14 ay önce başlanan boyu 26 metre, eni 6.75 metre, kök boya, çift düğüm ve yüzde 100 yün olacak olan Uşak modeli halının 8 ay içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Bu halının yarısının tamamlanması nedeniyle Sayın Burku, halıyı dokuyan kızlara birer Cumhuriyet altını armağan etti.

Birlik Başkanı ve Niğde Valisi Gündüz Beder, halıya başlarken firma sahibinin verdiği söz üzerine altın verildiğini, bunun özendirme olduğunu, imkanlar dahilinde Valilik olarak kendilerinin de destek vermeye çalıştığını söyledi. Beder, "Firmanın yeni siparişler alma durumu varmış. Kızlarımız bunu zamanında bitirecekler. Bu iş zor bir iş. Kızlarımızın çalışmasını görüyorsunuz. Tam anlamıyla el emeği göz nur. Tek tek, ilmek ilmek dokuyorlar" dedi.

ABD'LİLER HALIYI SARAYDA GÖRMÜŞLER
Daha önce Kuveyt Emirlik Sarayı'na ve Başbakanlık Sarayı'na iki büyük tek parça halı dokuttuklarını hatırlatan Sayın Burku, "Devlet başkanları Kuveyt'i ziyaret ettiği zaman sormuşlar. Tabi her zaman politika konuşmuyorlar. Halı ortada dikkat çekiyor. Emir halıdan söz ederken Türkiye'de dokunduğunu söylemiş. İç dekoratörlerine söylemişler onlarda bizimle bağlantı kurdu. Şu anda görüşme halindeyiz. Beyaz Saray'a da böyle büyük tek parça dokuma ihtimalimiz var" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious