Beyaz Saray'da tarihi an

Beyaz Saray'da tarihi an.9960
  • Giriş : 20.01.2009 / 17:54:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 10:35:45

Başkanlık yarışından zaferle çıkan Barack Obama bugün yemin ederek ABD’nin 44. Başkanı olacak. Obama, biraz önce Bush tarafından Beyaz Saray'ın kapısında karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ABD'NİN YENİ BAŞKANI OBAMA VE EŞİ BEYAZ SARAY'A GELDİ

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama ve eşi, görevi bugün sona erecek Başkan George Bush ve eşi Laura ile yemin töreninden önce kahve içmek üzere Beyaz Saray'a geldi.

Bush ailesi, 8 yıl kaldıkları Beyaz Saray'ın önünde karşıladıkları Obama ve eşi Mitchell ile gazetecilere poz verdi. Mitchell Obama'nın Laura Bush'a hediye vermesinden sonra Bush ve Obama çiftleri Beyaz Saray'a girdi.

George Bush ve halefi Barack Obama, kısa süre kalacakları Beyaz Saray'dan birlikte ayrılacak ve yemin töreninin yapılacağı Kongre binasına gidecekler.

Beyaz Saray'a yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi de geldi.

REKORLARA İMZA ATACAK TÖREN BAŞLADI

Tüm dünyada büyük bir merak ve ilgiyle izlenen sürecin son ayağı olan yemin töreni benzerlerini her konuda gölgede bırakacak. Obama'nın, Abraham Lincoln'ün kullandığı İncil üzerine yemin edeceği tören, izleyicilerin sayısından yapılan masraflara kadar pek çok rekora, imza atacak.

Yemin törenini, yaklaşık 2 milyon kişinin izlemesi ve bir rekor kırılması bekleniyor.

Törenin yapılacağı platform etrafında oluşturulacak güvenli bölgeye sadece biletli kişiler girebilecek.

Kentte pek çok otelde aylar öncesinden rezervasyonlar dolarken, bugünü fırsata çevirmeye çalışan bazı Washingtonlular evlerindeki odaları tek gün için kiraya verdi.

Tüm kentte gözlenen olağanüstü durum doğal olarak tören alanının çevresinde doruk noktasına ulaşıyor. Kentin pek çok kısmında otomobil giriş çıkışı kısıtlanmış durumda, Beyaz Saray çevresinde oluşturulan ve 3 km. çaplı tören alanına otomobil girişi tamamen yasak.

Tören alanına girecekler sıkı bir aramadan geçirilecek ve pek çok şeyin girmesine izin verilmeyecek.

Törende 40 bin güvenlik görevlisi hazır bulunacak. Amerikan ordusu helikopter, uçak ve çeşitli hava savunma sistemleri ile desteklediği 32 bin personelini yemin töreninde görevlendirdi.

Toplam 15 bin kişinin ve görev yapacağı törene onlarca büyüklü küçüklü gösteri grubu ile iki büyük bando katılacak. Törenin 2 saat sürmesi planlanıyor.

Törenin 150 milyon dolara malolacağı tahmin ediliyor.

OBAMA'NIN BAŞKANLIĞI DEVİR PROGRAMI

16.55 George W. Bush, Beyaz Saray'da Barack Obama'yı karşıladı. Başkan Bush ve eşi Laura, yeni başkan Obama ve eşi Michelle'i Beyaz Saray'da kahve içmek için ağırlıyorlar.

18.00 Resmi program başlıyor. ABD Deniz Kuvvetleri Bandosu ve San Fransisco korolarının konseri...

18.30 Obama ve Bush Beyaz Saray'a gidecekler. Senatör Dianne Feinstein'in 'Hoşgeldiniz' konuşmasını Dr. Rick Warren'ın dini açılış konuşması takip edecek. Ardından Aretha Franklin bir mini konser verecek.

18.50 Başkan Yardımcısı Joe Biden yemin edecek. Ardından John Williams, Itzhak Perlman, Yo-Yo Ma, Gabriela Montero ve Anthony McGill ile müzik...

19.00 Barack Obama'nın 44. ABD Başkanı olarak yemini.

19.05 Obama ABD Başkanı olarak halkına ve dünyaya ilk kez hitap edecek. Ardından Dr. Joseph E. Lowery tarafından takdis edilecek. Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri Bandosu tarafından ABD ulusal marşı okunacak.

20.00 Obama ve Bush, Kongre binasının doğusundan çıkacaklar, Bush helikoptere binip mekanı terk edecek.

20.15 Obama, Kongre liderleriyle öğle yemeği yiyecek.

21.00 Obama, kutlamalar ve geçit töreni için Kongre binasından ayrılacak.

21.00-22.30 Obama konvoyla Beyaz Saray'a doğru yola çıkacak, Beyaz Saray'ın karşısındaki bir podyumdan geçit törenini izleyecek. Ardından Beyaz Saray'a girecek ve baloya katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*