Beyaz Saray'dan sürpriz açıklama: İstihbarat verebiliriz

  • Giriş : 24.10.2007 / 11:34:00
  • Güncelleme : 24.10.2007 / 11:53:51

PKK’ya karşı Türkiye’ye 'askeri olarak harekete geçilmesini sağlayacak istihbarat' verebiliriz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyaz Saray sözcülerinden Perino, PKK’ya karşı Türkiye’ye “askeri olarak harekete geçilmesini sağlayacak istihbarat verebileceklerini” açıkladı.

Türkiye’nin Irak’a büyük boyutlu askeri müdahaledesini istemeyen ABD, PKK probleminin baş sorumluları arasında görülmeye başlayan Iraklı Kürtler üzerinde baskısını yoğunlaştırıyor. Beyaz Saray, Irak hükümetinin PKK’ya karşı vaat ettiği adımlardan memnun; ancak bölgesel Kürt yönetiminin açıklamalarını yetersiz buldu.

ABD’nin Irak’takı PKK kamplarına karşı hava saldırıları düşündüğü yönündeki Chicago Tribune gazetesinin haberi Amerikalı yetkililerce resmen doğrulanmazken, Beyaz Saray’dan ilginç bir açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcülerinden Dana Perino, PKK mevzilerine dönük bir hava
saldırısına ABD desteği konusunda bilgisi olmadığını belirtti; “Ancak Türklere, üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat, sağlayabileceğimiz bir şey” dedi.

Uzmanlar Kuzey Irak kapsamında, üzerinde eyleme geçilebilecek istihbarat teriminin, “sınırdan sızmalara ilişkin bilgiler veya bir nokta operasyonunun yolunu açabilecek bilgiler” anlamına geldiğini belirtiyor.

KÜRT YÖNETİMİNE ‘HAREKETE GEÇ’ BASKISI

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın üst düzey danışmanı ve Irak koordinatörü David Satterfield da, bölgesel Kürt yönetiminin PKK’yla mücadele konusundaki açıklamalarını yeterince iyi bulmadıklarını söyledi. Satterfield, ABD’nin, bölgesel Kürt yönetiminin pasif tutumundan hiç memnun olmadığını belirterek, Kürtler’i PKK’ya karşı eyleme çağırdı.

PKK’nın Iraklı Kürtler’in bölgesinden eylem yürüttüğünü hatırlatan Satterfield, birinci derecede sorumluluğun, Iraklı Kürt liderlere düştüğünü vurguladı. Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack benzer bir açıklama yaparak, Maliki hükümetinin, Irak’taki PKK ofislerinin kapatılacağı, hareketlerinin kısıtlanacağı ve finans kaynaklarının bloke edileceğine dair vaadlerini, “çok iyi bir ilk adım” sözleriyle değerlendirdi.

ESKİ BÜYÜKELÇİLERDEN TEPKİ

Merkezi Washington’da bulunan “Ulusal Güvenlik Ağı” (NSN) adlı düşünce kuruluşu da, ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Holbrooke’un yanı sıra eski Türkiye büyükelçileri Morton Abramowitz ve Mark Parris ile “Dış İlişkiler Konseyi” (CFR) adlı düşünce kuruluşunun Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Steven Cook’un katıldığı bir telekonferans düzenleyerek, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon olasılığını ele aldı.

Holbrooke, bugün gelinen durumun, Bush yönetiminin daha önce bu konuya gereken önemi göstermemesinden kaynaklandığını söylerken, Parris de bu görüşe katıldığını ifade etti. Parris “ABD verdiği sözleri eyleme dökmüş olsaydı, bugün bu durumla karşılaşmayacaktık. Durum, 2003 yılında, bugün olduğundan daha kolay halledilebilirdi. Şimdiki durumda, Mesud Barzani’ye bağımlıyız ve seçeneklerimiz çok iyi değil. ABD’nin PKK’ya karşı bir eylemi, en az Türkiye’nin müdahalesi kadar istikrarsızlaştırıcı olabilir. Bu nedenle en iyi seçenek diplomasi. Ancak bu noktaya kadar, o da eksikti.”

Morton Abramowitz de, Türk-Amerikan ilişkilerinin iyi durumda olmadığını savundu. Steven Cook diplomasinin kullanılmasında geç kalındığına işaret ederek, Türkiye’nin, bu meselenin kontrol altına alınabileceğine şüpheyle yaklaştığını söyledi. Cook, “Türklerin, bizim bu konuda bir şey yapabilme kapasitemize çok az güveni var. ABD’nin, PKK’nın şiddet eylemlerine gözünü kapadığını düşünüyorlar. Washington diyaloğu sürdürmek zorunda. Irak’ın kuzeyinin istikrarsızlaşmasını önlemeyi ümit ediyorsa, tam saha baskı uygulamayı sürdürmeli” dedi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious