Beyaz Saray'ı kızdıran ilişki!

  • Giriş : 17.12.2007 / 18:03:00

Beyaz Saray, Rusya ve İran arasındaki nükleer işbirliğinden rahatsız...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyaz Saray, Rusya’nın İran’a nükleer yakıt göndermesinin, Tahran’ın nükleer programını askıya alması için bir neden daha oluşturduğunu bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe yaptığı yazılı açıklamada, "İran’a nükleer yakıt gönderilmesinin Tahran’ın nükleer programını askıya alması için bir neden daha oluşturduğunu" belirtti.

Sözcü, Ruslar İranlılara yakıt sağlıyorsa İranlıların uranyumu kendi başlarına zenginleştirmeleri için bir neden yok" ifadesini kullandı.

Rus Ria Novosti ajansının haberine göre, Buşehr santralini inşa etmekte olan Rus şirketi Atomstroyeksport’tan yapılan açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından daha önce mühürlenen ilk yakıt konteynerlerinin dün gönderildiği ve özel bir depoya konulduğu belirtilmişti.

Açıklamada, Buşehr’e yakıt naklinin iki ay alacağı ve bu işlemin aşamalar halinde tamamlanacağı kaydedilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasındaysa Rusya’nın İran’dan yakıtın başka bir am
açla kullanılmayacağı hususunda ek yazılı güvence aldığı bildirilmiş ve Tahran yönetimine uranyum zenginleştirme programından vazgeçilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Devlet televizyonunda canlı yayına katılan İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade de, santral için gerekli yakıtın ilk bölümünü aldıklarını, yakıt alma işleminin 2 ay süreceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious