Beyaz Saray'ın iç çekişmeleri kitap oldu

  • Giriş : 04.09.2007 / 10:33:00

ABD'de Başkan George W. Bush'un iki dönemlik görev süresi boyunca, Beyaz Saray'da en üst düzeydeki yardımcılarının arasında ciddi çekişmeler yaşandığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteci Robert Draper'ın piyasaya çıkması beklenen, ''Çok Kesin: George Bush'un Başkanlığı'' adını taşıyan kitabından bölümler Washington Post gazetesinde yer aldı.
Kitap üzerinde çalışırken Bush ile 6 kez bir araya gelerek röportaj yaptığı belirtilen Draper'ın, aynı şekilde ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, First Lady Laura Bush ve diğer üst düzey Beyaz Saray yetkilileriyle de görüştüğü kaydedildi.
Kitapta, Bush'un başkanlık seçiminin mimarı olarak görülen Beyaz Saray'daki eski danışmanı Karl Rove'un, 2000 seçiminden önce Bush'a, "Cheney'i başkan yardımcısı yapmak hiç iyi bir fikir değil" yönünde telkinde bulunduğu, daha sonra skandala yol açan Texaslı hukukçu Harriet Miers'ın ABD Federal Yüksek Mahkeme'ye atanmasına karşı çıktığı gibi bilgiler yer aldı.
Draper, Karl Rove'un seçimlerden önce Bush'a, eski ABD Başkanı olan babası George Bush'un üst düzey dış politika uzmanını başkan yardımcısı olarak seçmesinin "babasının izinde olduğu" ve kendi başına iş yapamayacağı gibi ters bir mesaj verebileceği uyarısında bulunduğunu belirtti.
Washington Post gazetesi, GQ dergisinin ulusal konular muhabiri Draper'ın, kitabını yazarken Bush ve diğer Beyaz Saray yetkililerinden alışılmışın dışında yardım aldığına ve Beyaz Saray yetkilileri arasındaki çekişmeleri yakın plandan sunduğuna dikkat çekti.
-BUSH'TAN ''RUMSFELD GİTSİN Mİ?'' OYLAMASI-
Draper'ın kitabında yer alan ilginç ayrıntılardan birinin de geçen yıl kasım ayında yapılan ABD kongre seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin, Irak'taki gelişmelerden hoşnut olmayan Amerikan seçmenlerinden iyi not alamamasının ardından, Irak'taki başarısızlığın sorumlusu olarak gösterilen ABD'nin eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in görevinde kalıp kalmaması yönünde Beyaz Saray yetkilileri arasında oylama yapması olduğu belirtildi.
Oylamada, aralarında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Beyaz Saray Genel Sekreteri Andrew Card ve kısa süre sonra Card'ın yerine getirilen Beyaz Saray yetkililerinden Joshua Bolten'ın da bulunduğu 7 kişinin, Rumsfeld'in gitmesinden yana oy kullandığı, Bush, Karl Rove ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'nin ise Rumsfeld'in kalması için el kaldırdığı kaydedildi. Sonunda Rumsfeld bu görevden alındı.
-BAŞKAN'A BİSİKLET YOLU ARAYIŞI-
Draper, Bush'un bisiklete binmeye olan aşırı düşkünlüğünden de kitapta bahsederken, ABD Başkanı'nın seyahat edeceği yerlere Beyaz Saray'dan bir ekip ve gizli servis yetkililerinin birkaç gün önceden giderek Bush için güvenli ve egzersiz olarak yeterince zorlayıcı olabilecek bisiklet yolları aradığını kaydetti.
Kitaba göre, Karl Rove ile Beyaz Saray'daki diğer yardımcılarından Dan Bartlett arasındaki çekişme, Beyaz Saray'ın yönetiminin çökmesine neden oldu.
Draper, bu anlayışla 2006 baharında Andrew Card'ın yerine Josh Bolton'ın atandığını ifade etti.
Robert Draper, bir Beyaz Saray yetkilisinin, yargıç Sam Alito'nun Federal Yüksek Mahkeme'ye atanması sırasında, Cumhuriyetçi Parti yetkililerine, "Burada delirmek üzereyim. Mekik diplomasisi yapar gibi bir ofisten diğerine koşturuyorum. Kimse birbiriyle konuşmuyor" dediğini aktardı.
Kitapta Cheney'nin, yönetimin hatalarına geriye dönerek kafa yorduğu belirtilirken, buna bir örnek olarak, Irak'ın işgalinden sonra bir yıl boyunca Amerikalı yetkili Paul Bremer tarafından yönetilmesi veriliyor. Cheney'nin bugün, Bremer'in atanması yerine, Irak Ulusal Kongresi lideri Ahmed Çelebi'nin önerisini dinleyerek Irak'ta acilen bir bölgesel hükümetin kurulmasına gidilmesinin daha uygun olacağına inandığı belirtiliyor.
Draper'ın kitabında, ABD Başkanı'nın, 2003 yılındaki Irak Savaşı'ndan birkaç ay önce Oval Ofis'te bir araya geldiği sürgündeki 3 Iraklı ile görüşmesinden çok etkilendiği ifade ediliyor. Söz konusu Iraklıların Bush'u, eğer Amerika Irak'a girerse Irak halkının Amerikan güçlerini coşkuyla karşılayacağı, Saddam rejiminin devrilmesiyle etnik ve dini gerginliğin ortadan kalkacağı ve demokrasinin yeşereceği yönünde ikna ettiği belirtiliyor.
ABD'nin Irak'ı işgaline giden yolda kullanılan en önemli argümanlardan biri Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu yönündeki istihbarattı. Irak'ın bir Afrika ülkesinden uranyum almaya çalıştığı yönündeki iddiaları araştırmak üzere görevlendirildiği iddia edilen Amerikalı eski büyükelçi Joe Wilson, daha sonra Bush'un ABD kongresinde yaptığı "ülkenin birliği" konuşmasında da bu argümanı kullanmasının ardından, iddiaları yalanlayan bir makale yazarak Amerikan gazetelerinde yayımladı. Beyaz Saray yetkililerini kızdıran Wilson'ı "cezalandırmak için", CIA ajanı eşinin kimliği basına sızdırıldı. Bir CIA yetkilisinin kimliğini sızdırmak, artık o ajanın çalışamayacağı anlamına geldiği için, haberi sızdıran Beyaz Saray yetkilisini tespit için açılan soruşturmada okların Karl Rove'a işaret etmesine karşın Rove bunu inkar etti.
Kitapta Rove'un, Bush'a da bu konuda doğruyu söylemediğinin ortaya çıkmasının ardından Başkan'ın, Rove ile ilgili görüşünün değiştiği yazıldı. Rove kısa süre önce görevinden ayrıldı.
-BUSH, BILL CLİNTON GİBİ OLMAYACAK-
Draper, birbuçuk yıl yönetim süresi kalan Bush'a, gelecekle ilgili planlarını da sordu. Bush, Dallas ve Crawford'daki çiftliği arasında zamanını geçireceğini belirtti. Bush, geçen yıl Birleşmiş Milletler'de, kendisinden önceki ABD Başkanı Bill Clinton'a rastladığını hatırlatırken "Bundan altı yıl sonra, beni BM lobisinde dolaşırken görmeyeceksiniz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious