Beyaz Show Taksim gezi parkı son durum için iptal

Beyaz Show Taksim gezi parkı son durum için iptal.9840
01.06.2013 / 01:40:54

Beyaz Show, Taksim'de yaşananlardan sonra programını iptal ederek seyircileri ile birlikte Taksim'e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kanal D stüdyosunda Beyaz Show için toplanan öğrenciler yayın başlamadan stüdyoyu terkederek Taksim'de gerçekleşen Gezi Parkı direnişine katılmaya gitti. Kanal yönetimi ise programı iptal etti. Bu arada Taksim olayları ile ilgili yazılan bu yazıyı mutlaka okuyun! DESTEK ÖĞRENCİLERDEN

Taksim'de günlerdir süren Gezi Parkı direnişine bir destek de öğrencilerden geldi. Beyaz Show'un bugunkü yayını için stüdyoda toplanan farklı üniversitelerden öğrenci grupları yayın başlamadan hemen önce stüdyoyu terketti. Öğrenciler Taksim'deki Gezi Parkı direnişine katılmak üzere kanaldan ayrılırken kanal yönetimi bu akşam ki Beyaz Show programının iptaline karar verdi.

Bu arada AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Taksim Gezi Parkı'nda ağaç ve AVM bahanesiyle başlayan ve giderek büyüyen olayların 5. darbe provası olduğunu ileri sürdü.

AK parti Milletvekili Şamil tayyar, Taksim Gezi Parkı'ında başlayan ve tüm Taksim geneline yayılan olaylarla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Şamil Tayyar, bugün yaşanan olayların 5. darbe provası olduğunu söyledi.

Şamil Tayyar, twitterdan yaptığı açıklamada Taksim'de yaşanan olayların 5. darbe provası olduğunu belirterek, "Taksimde çevre ambalajına sarılmış çok ortaklı provokasyon, 5.darbe provasıdır ve sürecektir! Nihai hedef 2014 Çankaya halk seçimidir!" dedi.

Asıl hedefin 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu kaydeden Şamil Tayyar,  "Daha beter provokasyonlara hazır olun" uyarısında da bulundu.

Bu arada Taksim Gezi Parkı'nda 4 gündür devam eden nöbet polisin sert müdahalesiyle yerini çatışmaya bıraktı. Sabahın ilk ışıklarından bu yana Taksim ve çevresinde birbiri ardına olaylar çıktı. Göstericilerden vatandaşa, gazetecilerden milletvekillerine kadar binlerce insan ya polisin biber gazından nasibini aldı yada çıkan arbedelerde yaralandı. Bazılarının durumu ise kritik.

İMDADINA ASKERLER YETİŞTİ

Taksim çevresinde birbiri ardına patlayan gaz bombaları ise sokakları beyaz bulutlara bürüdü. Nefes almanın imkansız hale geldiği dakikalarda ise bir grup vatandaşın imdanına askerler yetişti. Taksim'e çıkan güzergahlardan biri üzende bulunun Gümüşsuyu Asker Hastanesi önünde polisin biber gazından etkilenen vatandaşlara askerler maske verdi. Hastane bahçesinden askerler göstericilere maske dağıtırken böyle görüntülendiler.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolu, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçiyor. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu" dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde Gezi Parkı'ndaki protestolara ilişkin soruları da yanıtladı.

Özgürlüklerin sağlıklı demokrasiler için kritik önemde olduğunu belirten Psaki, Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolunun, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçtiğini söyledi. Psaki, "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu. Bu özgürlükler, tüm sağlıklı demokrasiler için kritik önem taşımaktadır" diye konuştu.
Psaki, bu aşamada Uluslararası Af Örgütü'nün konuyla ilgili raporlarının olduğuna işaret ederek, kendilerinin de halen olaylarla ilgili bilgi edinmeyi sürdürdüklerini, dolayısıyla şu anda aktarabileceği daha fazla somut bir detayın bulunmadığını belirtti.
"Bölgedeki Amerikalıların güvenliklerine dair kaygılarının olup olmadığına" dair soru üzerine Psaki, "Tabii ki bunu gözlüyoruz. Biliyorsunuz, kaygılarımız olduğu durumlarda ihtiyaca göre düzenli güncellemeler (seyahat uyarıları) yapıyoruz. Şu aşamada bu olmadı ve hala bu olaylarla ilgili ayrıntılara bakıyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, "Türk yetkililere ya da İstanbul'daki protestoculara herhangi bir tavsiyeniz var mı?" yönündeki soruyu ise "Alanda olan gelişmelere dair hala detaylar topluyor olduğumuzu gözönüne alırsanız, bunu yapmam benim açımdan zor. Elbette evrensel olarak barışçıl protestoları destekliyoruz, bu olayda da olduğu gibi. Ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde belki söyleyecek daha çok şeyimiz olur" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*