Beyaz tenliler, dikkat!

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Beyaz tenliler ve çocuklar kanser riskine karşı güneş ışınlarından korunmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz aylarında sağlıklı bronzlaşma yöntemleri konusunda kamuoyunu uyaran uzmanlar, çocukların ve açık tenli kişilerin güneş ışığından korunması gerektiğine dikkat çekiyor. Son bilimsel araştarmaların bronzlaşma ile cilt kanseri arasında doğrudan bir ilişki kurduğunu vurgulayan Özel Bahar Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr.Sait Çal, kanser riski yanında güneş ışınlarının ciltte erken yaşlanmaya neden olduğunu söyledi.

Uzun süren güneş banyoları, deride zaman içerisinde incelme, elastikiyetin bozulması (kırışıklık), kuruluk, pigmentasyon değişikliği, kılcal damarların belirginleşmesi, fotoyaşlanma ve deri kanserinin oluşma riskinin artmasındaki temel nedenrden olduğunu vurgulayan Çal, deri kanserine yakalanan hastaların geçmişlerinde, özellikle çocukluk dönemlerinde iki veya üç kez ciddi güneş yanıklarına maruz kaldıklarını dile getirdi.

Mutluluk hormonlarını harekete geçiren, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kemikler için de gerekli olan D vitaminini sağlayan, ancak güneşin hayatı zehir eden tarafları da bulunduğunu belirten Çal, bunların arasında güneş çarpması, deri lekeleri, güneş allerjisi, cilt kanserleri sayıldığını kaydetti.

Özellikle yazın, 6 aylıktan itibaren bütün yaşlarda doktor önerisi ile güneşten koruyucu kullanılması gerektiğinin altını çizen Çal, güneşlenirken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı: "Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde (11.00 ile 15.00 arasında) güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir. Gölgede oturulmalıdır. Şemsiye, şapka kullanılmalı; açık renk giysiler giyilmelidir. Güneşten koruyan ürünler bilinçli kullanılmalıdır. Erişkinler deri tiplerine göre farklı koruyan faktör içeren ürünler kullanırlar, ancak çocuklarda deri tipine bakılmaksızın yüksek faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Güneşten koruyan ürünler, güneşe çıkmadan yarım saat önce deriye uygulanmalıdır. Deriye yeterli miktarda ve kalınlıkta sürülmelidir. Güneşten koruyan ürünler deriye eşit miktarda yedirilerek ve gerekirse; sık havuza veya denize girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda gün boyunca uygulanmalıdır. Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yoğun olarak güneş ışınlarından etkilenen bölgeler sürekli güneşten koruyan ürünler kullanılarak korunmalıdır. Tedavi amacı ile doktor tarafından verilen kimi ilaçlar (antibiyotikler, doğum kontrol ilaçları vb.) derinin güneş ışınlarına karşı duyarlılığını artırmaktadır. Bu durumda kişi doktorun önerileri doğrultusunda güneşten korunmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious