'Beyaz Yürüyüş'ün ilk durağı Çanakkale

'Beyaz Yürüyüş'ün ilk durağı Çanakkale.9701
  • Giriş : 04.04.2008 / 18:30:00

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''beyaz yürüyüş'' adı altında çeşitli illere yapacağı ziyaretlere Çanakkale'den başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''beyaz yürüyüş'' adı altında çeşitli illere yapacağı ziyaretlere Çanakkale'den başladı. Soylu, ''Beyaz yürüyüşün anlamı, Türkiye'yi basiretsiz, beceriksiz hem bu iktidardan hem de bu muhalefetten kurtarmaktır'' dedi.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesislerinin önünde toplanan vatandaşlara seçim otobüsünün üzerinden hitap eden Soylu, Çanakkale'nin Cumhuriyet tarihinin, İstiklal ve demokrasi mücadelesinin adı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin her bölgesinden gelenlerin ülkenin bağımsızlığı ve daha iyi bir yaşam için büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte bu topraklarda mücadele ettiğini belirten Soylu, ''Bana dediler ki 'Niye Çanakkale'den başlıyorsun?' Ben de 'Bizim yürüyüşümüz beyaz yürüyüştür. Anasının ak sütünü içmiş, helalini almış 250 bin insanın diyarından başlarım' dedim'' diye konuştu.

Soylu, Türkiye'nin zor ve sıkıntılı günler yaşadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Türkiye, son 40 yılın en büyük tarım düşüşüyle karşı karşıya. Topraklar sürülmek, bereket, yarınlar istiyor. Oysa siyaset yapmak kolay. Ne olacak, bir taraftan laikliği siyasete alet edersin, diğer taraftan dini siyasete alet edersin. Senin fabrika neyine, senin yarının gençleri neyine, senin Türkiye'nin güçlü ve modern olması neyine, senin insanlarının evine aş ve iş getirmesi neyine, esnafa haciz gelmiş neyine, fabrikaların kapanıyormuş neyine. Elalemin adımı 1914'te, 1915'te Çanakkale'yi ve bu ülkeyi alamadı ama, Türkiye'yi bugün 480 milyar doların üzerinde borçlandırdı. Senin neyine sanki...''

Türkiye'de 8 ay önce seçim olduğunu dile getiren Soylu, ''Peki niye kavga ediyorsun, gerginlik çıkarıyorsun? Dünyada kriz olurken, benim kapımı çalarken sen niye Türkiye'de tedbir almıyorsun da bir taraftan Baykal'a çarşaf atıyorsun, öbür taraftan Baykal bey de Meclis kürsünden cuma hutbesi okuyor. Senin neyine gerginlik, kavga'' dedi. Soylu, şunları kaydetti:

''Türkiye'de 2002 yılında 1,5 milyar dolar cari açık vardı. Bugün 38 milyar dolar cari açık var. Cari açık olursa mazot bir yılda yüzde 23 pahalanır, gübre yüzde 100 zamlanır. Benim çiftçim ekemez, biçemez. Fabrikalar borçtan dolayı kapanır, insanlar üretemez. Sen sanayini tam tamına dışarıya muhtaç hale getirmişsin. Tam 6 yıldan bu yana Türkiye'yi bu Hükümet idare ediyor. İşsizliği yüzde 6 ile aldı, şimdi işsizlik yüzde 10,5. Dış borcu 220 milyar dolarla aldı. Bugün 480 milyar dolar. 480 mi büyük 220 mi büyük? Bu millet, buradan haykırıyorum, iş, aş, demokrasi, üretim, zenginlik ile büyük, güçlü ve modern bir Türkiye istiyor.''

-''BEYAZ YÜRÜYÜŞ''-

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, bugün başlattıkları beyaz yürüyüşün, ''Türkiye'yi basiretsiz, beceriksiz hem bu iktidardan hem de bu muhalefetten kurtarmak'' anlamına geldiğini söyledi.

Soylu, 27 Nisanda bir muhtıra olduğunu, iktidarın bu ''kayığa'' binip seçimi geçtiğini, şimdi ise yine mağdur olmak istediğini iddia etti.

''Artık bu millet bunu yemez'' diyen Soylu, ''Mağdur olan sen değilsin, mağdur olan Türkiye'dir. Mağdur olan 1960 yılında Menderes'in darağacından sonra Adalet Partisi, Demokrat Parti ve Doğru Yol Partisi ile demokrasiye sahip çıkanlardır'' diye konuştu.

Soylu, beyaz yürüyüşe modern ve güçlü bir Türkiye için çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Beyaz yürüyüş adaplı siyasettir, adaplı demokrasidir. Beyaz yürüyüş, Alevi'siyle, Sünni'siyle, Kürt'üyle, Türk'üyle, Çerkez'iyle, Laz'ıyla kardeşlik içindir. 'Beyaz yürüyüş ötekisi olmayan Türkiye'dir' diyorum. Herkesin Türkiye'sidir. Beyaz yürüyüş demokrasidir.''

-DAVET-

Beyaz, temiz, ahlaklı, barış içinde milletin hakkını millete verecek bir yürüşe çıktılarını ifade eden Süleyman Soylu, ''Bu yürüyüşte, bu büyük davada Türkiye'nin 'Kırat'ını bu ülkeye yeniden iktidar yapacak bu davada hazır mısınız? Buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum; gönlünde demokrasi sevgisi olan, ANAVATAN'lı, Doğru Yol'lu olmuş, merkez sağ ya da solda olmuş, bu partiyi Türkiye'de iktidara taşıyacak herkese davette bulunuyorum. 'Kırat'la beraber şu ülkeyi beceriksiz iktidar ve muhalefetten kurtaralım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious