Beyazperdede aile saadeti

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Mart ayında izleyeceğimiz 'Romantik' ve 'Umudunu Kaybetme', oyuncu babalar ve çocuklarını bir araya getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sinema dünyasında ünlü ailelerin çocukları hep merak edilir. Bu merak biraz anne-babalara olan ilgiden biraz da o çocukların bir gün sektöre dahil olacağı duygusunun insanlarda yerleşmiş olmasından kaynaklanır. Gerçekten de istisnaları saymazsak ünlü oyuncuların çocukları da ailelerinin yaptığı işe bir şekilde bulaşır. Ataların meşhur 'armut dibine düşer' sözünü bu noktada sağlamlığı kanıtlanmış bir teori olarak kabul edebiliriz. Çünkü çocuklar çok küçük yaşlarda aileleriyle setlere gide gele o ortamlara alışır ve bir süre sonra ufak bir rolle kamera karşısındaki o özel yere transfer olur. Kimisi dediğimiz gibi dibine düşer kiminin yaptıkları ise ilerleyen yıllarda yakınlara gösterilecek bir anı olarak kalır. Bu hafta gösterime giren iki film, ünlü oyuncuların çocukları veya anne babalarıyla buluşmasına tanıklık ediyor. Bunlardan ilki Sinan Çetin'in gösterimi yılan hikayesine dönen filmi 'Romantik'. 'Romantik'te tam bir aile resmi geçidi var. Semih Sergen ve oğlu Toprak Sergen, 2003 yılında kaybettiğimiz oyuncu David Hemmings ve oğlu Nolan Hemmings, Sinan Çetin ve çocukları (Rafael Cemo ile Sahara Tess) enteresan bir şekilde bu filmde bir araya geliyor. 9 Mart'ta gösterime girecek olan 'Umudunu Kaybetme'de ise şarkıcı-oyuncu Will Smith oğluyla beraber rol alıyor. Bu tesadüfü fırsat bildik ve anne-babaları ya da çocuklarıyla kamera karşısına geçmiş ünlülerin filmlerinden bazılarını derledik.

LARA CROFT : TOMB RAIDER ĞSIMON WEST (2001)

Dünyanın en çok tanınan sanal karakterlerinden Lara Croft'un anlatıldığı Tomb Raider'da, Bradd Pitt'in eşi ve zor durumdaki çocukların koruyucu meleği Angelina Jolie ve babası ünlü aktör Jon Voight birlikteydi. Aristokrat bir İngiliz ailesine mensup dişi İndiana Jones 'Lara Croft'u canlandıran Jolie bir dönem sorunlar yaşadığı babası Jon Voight'la baba kız rolündeydi. Çok ilgi gördüğü için 2003 yılında Lara Croft: Yaşamın Kaynağı adıyla ikincisi çekilen bu film Jolie'nin artistik dövüş sahneleriyle de dikkat çekti.

STRIPTEASE / STRİPTİZ - ANDREW BERGMAN (1996)

Demi Moore'un oyuncu Bruce Willis'ten olan kızı Rumer ile rol aldığı 'Striptiz' aynı zamanda Moore'un cüretkar sahneleri nedeniyle o güne kadar bir kadın oyuncuya verilmiş en yüksek ücreti aldığı filmdi. Ülkemizde çok açık sahneler içermemesine rağmen 18 yaş sınırıyla gösterilen filmde Demi Moore ve kızı genç oyuncu Rumer yine bir anne kızı canlandırdı. Moore'un Erin Grant adlı bir striptizciyi oynadığı film gişede başarı kazanmasına karşın eleştirmenler tarafından kayda değer bulunmadı.

IT RUNS THE FAMILY / BABALAR VE OĞULLAR - FRED SCHEPISI -(2003)

Avustralyalı yönetmen Fred Schepisi'nin 'Babalar ve Oğullar'ı üç kuşak Douglas'ları bir araya getiren ilk ve son filmdi. Michael Douglas filmde, babası ünlü oyuncu Kirk Douglas, annesi Diane Douglas ve oğlu Cameron Douglas'la beraber rol aldı. Bir ailenin üç kuşağının yaşamlarını anlatan film çok başarı kazanamasa da Douglas Ailesi hayranlarının beğenisini topladı.

PAPER MOON / AYA YOLCULUK-PETER BOGDANOVICH (1973)

Peter Bogdanovich'in 1973 yılında çektiği 'Aya Yolculuk'ta ülkemizde 'Love Story' filmindeki aşık rolüyle tanınan Ryan O'Neal ve kızı Tatum O'Neal birlikte rol aldı. Bogdanovich'in Joe David Brown'ın 'Addie Pray' adlı romanından uyarladığı filmde Tatum O'Neal ve babası farklı yaşamlara sahipken yolları tesadüflerle kesişen Addie Loggins ve Moses Pray'i canlandırdı. Filmdeki başarılı performansı Tatum O'Neal'in ilerleyen yıllarda meslek olarak oyunculuğu seçmesinde etkili oldu.

WALL STREET / BORSA OLIVER STONE (1987)

Katil Doğanlar ve Doğumgünü 4 Temmuz gibi filmlerin de yönetmeni olan Oliver Stone'un, 2006 yılında çektiği Dünya Ticaret Merkezi'yle benzerlikler taşıyan acemilik dönemi filmi 'Borsa'da Martin Sheen oğlu Charlie'yle beraber oynadı. Sonraları pek çok film ve dizide beraber çalışan baba oğula filmde eşlik eden Michael Douglas, buradaki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını aldı.

RAMBLING ROSE / UÇARI GÜL MARTHA COOLIDGE (1991)

Bir dönem 'Sex and The City' dizisini de çeken sinema yönetmeni Martha Coolidge'in en iyi filmleri arasında sayılan 'Uçarı Gül'de Laura Dern ve annesi Diane Ladd birlikteydi. Usta oyuncu Robert Duval'in de rol aldığı film, Calder Willingham'ın 1972 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlandı. Filmdeki performanslarıyla hem anne Ladd hem de kızı Dern aynı yıl Oscar'a aday gösterildi.

SYLVIA CHRISTINE JEFFS (2003)

Sylvia Plath'in şair eşi Ted Hughes'la çalkantılı ilişkisini anlatan Sylvia sadece Gwyneth Paltrow ve annesi Blythe Donner'ı bir araya getirmesi açısından izlenmeye değerdi. Plath'in yakınlarının ve okuyucularının gerçeklerden uzak bulduğu film çekildiği dönemde çok eleştirildi.

ROCKY 5 SYLVESTER STALLONE (1990)

Bitmek bilmez Rocky filmleri serisinden 'Rocky 5'te Sage Stallone babası Sylvester Stallone'ye oğlu rolünde eşlik etti. İzleyicinin Rocky Balboa'nın yeni maceralarına tanıklık ettiği filmin yönetmeni de Stallone'ydi. Ünlü oyuncu serinin diğer filmlerinin de yönetmenliğini ve senaristliğini yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious