Beyin felcine yeni umut

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Emre Kumral, beyin felçlerini tedaviye yönelik İzmir’de hastalara ‘trombolitik tedavi’ isimli yeni bir metot uygulamaya başladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kumral, ABD’de son 3-4 yıldır deneysel olarak kullanılan ve 2006 yılının sonundan itibaren ABD ile AB ülkelerinde kliniklerde yaygınlaşan bu metodu Türkiye’de uygulamak için altyapı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

İlaçla pıhtıyı eritiyorlar
Sağlık Bakanlığı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ortak çalışma başlattığını ve bu konuda doktorların eğitildiğini kaydeden Kumral, “Ortak bir organizasyon kuruldu. Herhangi bir vaka bize ulaştığı andan itibaren trombolitik tedavi metoduyla kalpten atılan ya da damarda oluşan pıhtıları eriterek yok edebiliyoruz” diye konuştu. Beyin damarının tıkanıklığına bağlı olarak hastalarda beyin krizi (beyin felci) olarak adlandırılan inme hastalığının ortaya çıktığını belirten Kumral, bu hastalarda beyin damarının içine ‘rt-PA’ adı verilen ilacı enjekte ettiklerini, bu ilacın damar içindeki pıhtıyı erittiğini ve tıkanıklığı açtığını anlatarak, “Bu sayede beyin felçleri büyük ölçüde düzeltilebiliyor, hasta sağlıklı haline dönebiliyor” görüşünü bildirdi.

İlk 2-3 saat çok önemli
İlk aşamada İzmir’de Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde bu metodun uygulanabildiğini ifade eden Kumral, olumlu sonuç alınabilmesi için müdahalenin ilk 2-3 saat içerisinde yapılması gerektiğine dikkati çekerek, “3 saati geçen vakalarda kanama meydana gelebileceği için çok geç kalınmış oluyor ve bu metodu uygulamak mümkün olamıyor” bilgisini verdi. Tedavinin yaygınlaşması gerektiğine dikkati çeken Kumral, bu tür hastaların zamanında hastaneye yetiştirilmesi konusunda vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious