"Beyin göçünü tersine çevirebiliriz"

  • Giriş : 15.04.2008 / 23:58:00

AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, doğru politikaların uygulanması ve Ar-Ge ortamını güçlendirecek projelerin hayata geçirilmesi halinde beyin göçünün tersine dönebileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güner, araştırmacı ilaç firmalarının araştırma merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu Boston'daki incelemelerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bir ülkede araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yapılabilmesi için yatırım ortamının iyileştirilmesinin gerekliliğine işaret ederek, bunun için en önemli koşullardan birinin "fikri mülkiyet haklarının uluslararası standartlarda korunması" olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra, Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili mevzuatın gözden geçirilerek, süreci yavaşlatan bürokratik işlemlerin ortadan kaldırılmasının önem taşıdığını belirten Güner, hükümetin Ar-Ge çalışmalarını teşvik edecek uzun vadeli politikaları şeffaf bir şekilde oluşturması ve açıklık temelinde uygulamasının da ortamın
iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Halen ABD'de yaklaşık 15 bin Türk bilim adamının çeşitli üniversitelerde, farklı araştırma projelerinde görev yaptığını anımsatan Güner, şunları kaydetti:

"Bu, Türkiye açısından ciddi bir beyin gücü kaybıdır. Oysa doğru politikaların uygulanması ve Ar-Ge ortamını güçlendirecek projelerin hayata geçirilmesi halinde beyin göçü tersine dönebilir. Bu değerli bilim insanları, bilgi ve enerjilerini doğrudan Türkiye üzerinden insanlığın hizmetine sunabilirler. AİFD olarak biz ülkemizde Ar-Ge'yi teşvik eden politikaları her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious