Beyin ölümü gerçekleşen anne doğum yaptı

Beyin ölümü gerçekleşen anne doğum yaptı.16927
  • Giriş : 25.01.2008 / 09:32:00
  • Güncelleme : 25.01.2008 / 09:42:34

Bebeği için yaşatılan anne sezaryenle bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamileyken beyin ölümü gerçekleşen ve doğumun beklenmesi için makinaya bağlı olarak yaşatılan Yıldız Alçı'nın bebeği sezaryen ile alındı. Kuvöze konulan bebeğin sağlık durumu beklenenden iyi.

Gelecek hafta yapılması planlanan operasyon, 27 haftalık hamile Yıldız Alçı'nın tansiyonundaki kontrol edilemeyen düşüş nedeniyle bir hafta öne alındı.

Sadi Rıza adı verilen bebek, 750 gram ağırlığında. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen operasyonun ardından bebeğin sağlık durumunun beklenenden iyi olduğu açıklandı.

Anne Yıldız Alçı'nın organları da bağışlandı. Karaciğeri, 53 yaşındaki 1 çocuk annesi Sebahat Bakır'a nakledildi. Alçı'nın 2 böbreği de uygun hastalara nakledilecek.

Baba Erdinç Ceyhan da haberi aldığında sevinci ve üzüntüyü bir arada yaşadığını söyledi.

Oğlunu yaşatmak için elinden gelen herşeyi yapacağını ifade eden Ceyhan, bebeğe, Prof. Dr. Rıza Madazlı ve Sadi Su Yoğun Bakım Ünitesi'nin adından esinlenerek, Sadi Rıza ismini koyduklarını kaydetti.

Ceyhan, eşinin cenazesini yarın memleketi Ağrı'nın Tutak ilçesine götüreceğini söyledi.

20 gündür makineye bağlıydı

26 yaşındaki Yıldız Alçı, yaklaşık 20 gün önce, baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmış, menenjit tanısının konulmasının ardından kısa sürede beyin ölümü gerçekleşmişti.

Yıldız Alçı'nın durumu dünyada 14'üncü, Türkiye'de ise ilk vaka olma özelliğini taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious