Beykoz'a Lojistik Yüksek Okulu

Beykoz'a Lojistik Yüksek Okulu.23954
  • Giriş : 13.10.2008 / 23:00:00

Türkiye Lojistik Araştırmaları Eğitim Vakfı'nın yaptırdığı Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, eğitim hayatına Kavacık"taki yerleşkesinde başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Lojistik Araştırmaları Eğitim Vakfı (TÜRLEV) tarafından açılan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, 2008-2009 öğretim yılında eğitim vermeye başlayacak. Lojistik alanına odaklı eğitim politikası izlenecek yüksekokulda giderek artan kalifiye ve eğitimli eleman ihtiyacını kapayacak genç profesyoneller yetiştirilmesi hedefleniyor. Özellikle lojistik alanına odaklı bir eğitim politikası yürütecek olan yüksekokul bu özelliği ile bir ilk olmaya hazırlanıyor.

Eğitim kadrosu alanında uzman akademisyenlerden ve sektör uygulayıcılarından oluşan yüksekokulda gelecek yıllarda yeni bölümlerin açılması planlanıyor.

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Girişimcilik ve Proje Yönetimi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İşletme, Uluslar arası Lojistik, Uluslar arası Ticaret Yönetimi, Uygulamalı İngilizce Türkçe Çevirmenlik olmak üzere yedi ana program oluşturuldu.

Lojistik sektöründe 50.000 eleman açığı var

Türkiye"de 500.000 kişiye istihdam sağlayan lojistik sektöründe 50.000 nitelikli eleman açığı bulunmaktadır.

Türkiye"deki ticaret hacmi gelişimi ve lojistik harcamalardaki artış dikkate alındığında, lojistik sektörünün önümüzdeki beş yıl boyunca dolar bazında yıllık %10 oranında büyüyeceği ve gelişmiş ülkelere göre taşıdığı 4 katlık büyüme potansiyeli ile nitelikli eleman ihtiyacının önümüzdeki 5 yıl içinde mevcut istihdamın iki katına çıkacağı öngörülmektedir.

Son yıllarda, ihtiyaç gözönüne alınarak, özellikle çeşitli lojistik firmalarının da desteğiyle mesleki eğitimde lojistiğe önem verilmeye başlanmıştır. Sektörün sahip olduğu yaklaşık 4 katlık büyüme potansiyeli, hayata geçmesi halinde mevcut istihdam ihtiyacını daha da artıracaktır.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*