'Beynelmilel' en iyi film seçildi

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

18. Ankara Uluslararası Film Festivalinde, En İyi Film Ödülü'nü Muharrem Gülmez ile Sırrı Süreyya Önder'in yönettiği ''Beynelmilel' adlı film aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Limak'ın isim sponsorluğunda gerçekleştirilen 18. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında ödül kazananlar açıklandı.
Festivalden yapılan yazılı açıklamada, En İyi Film Ödülü'nün Türkiye'nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir dönemi belli bir mesafe, ironi ve aynı zamanda kara mizaha yakın bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıması nedeniyle, Muharrem Gülmez ile Sırrı Süreyya Önder'in yönettiği ''Beynelmilel' adlı filmine verildiği bildirildi.
Festivalde, ''Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'''nü Yüksel Aksu'nun ''Dondurmam Gaymak'' adlı filmine, En İyi Yönetmen Ödülü'nü ''Kader'' filmi ile Zeki Demirkubuz'a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü ''Kader'' filmindeki oyunculuğu ile Vildan Atasever'e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü ''Polis'' filmindeki oyunculuğu ile Haluk Bilginer'e, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü ''Kader''deki oyunculuğu ile Müge Ulusoy'a, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü ''Sis ve Gece''deki oyunculuğu ile İlyas Salman'a layık görüldüğü bildirildi.
Ödül alan diğer film ve sanatçılar şöyle:
''Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü'nü ''Beynelmilel'' filmiyle Sırrı Süreyya Önder'e, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü, Sis ve Gece filmindeki çalışmasıyla Gökhan Atılmış'a, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü ''Cenneti Beklerken'' adlı filmdeki çalışmaları nedeniyle Serdar Yılmaz ve Elif Taşçıoğlu'na, En İyi Müzik Ödülü'nü, Cenneti Beklerken filmindeki çalışmasıyla Rahman Altın'a En İyi Kurgu Ödülü'nü, Küçük Kıyamet filmindeki kurgusuyla Çiçek Kahraman'a, Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü'nü, ''Tramvay'' filmindeki oyunculuğuyla Emel Çölgeçen'e, Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü'nü, ''Hokkabaz'' adlı filmdeki oyunculuğuyla Tuna Orhan'a Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü'nü, ''Dondurmam Gaymak filmindeki yönetimiyle Yüksel Aksu'ya verildi.'' Seçiciler Kurulu bu yıl, Umut Veren Yeni Senaryo yazarı kategorisinde ödüle değer senaryo yazarı bulamadı. Ulusal uzun film yarışmasında 18 film yer alıyordu.

KURMACA,DENEYSEL, CANLANDIRMA

Kurmaca film dalında 16, deneysel dalda ve canlandırma dalında 12'şer filmin yarıştığı festivalde, Mehmet Selçuk Bilge'nin yönettiği ''Mr. Unhappy Meets the Girl, ''Mr. Unhappy Sees a Doctor'' filmleri kurmaca dalda en iyi film ödülüne, Yasemin Aydın'ın yönettiği ''Suret'' filmi de deneysel dalda en iyi film ödülüne, Ayçe Kartal'ın yönettiği ''Beyinsiz'' filmi ise canlandırma dalında en iyi film ödülüne değer bulundu.
Bu filmlerle birlikte Seçici Kurul R. Nazım Ulusoy'un ''Yır-tık'' filmine özel ödül vermeyi uygun buldu.
Festivalde, amatör dalda 13, profesyonel dalda 9 belgesel film jüri karşısına çıktı. Amatör Kategoride, Ateş Savaşeri, İrem Pasinligil ve Onur Etiz'in yönettiği ''Öyle Duruyorum'' adlı film birincilik ödülüne, Serkan Yüksel'in yönettiği ''Issız'' adlı film ikincilik ödülüne, Meriç Ozan ve Mutlu Karadoğan'ın yönettiği ''Gewok'' adlı film de üçüncülük ödülüne layık görüldü.
Amatör Kategoride Jüri Özel Ödülü'nü Fatih Sezgin ve Mevlüt Çiftçi'nin yönettiği ''Çalı'' adlı film kazandı.
Profesyonel kategoride, Seçiciler Kurulu birincilik ödülüne değer yapıt bulamadı. Özgür E. Arık'ın yönettiği ''X'' adlı film ikincilik ödülüne, Berrin Balay Tuncer ve Önder M. Özden'in yönettiği ''Kadına Ağıt'' adlı film üçüncülük ödülüne, Mihriban Tanık'ın yönettiği ''Hiçbiryerde'' adlı film Jüri Özel Ödülü'nü aldı.
Yarışmalarda kazanan isimler, ödüllerini yarın Ankara Üniversitesi Dil Tarih Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde alacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious