Beynelmilel'e 2 ödül birden!

Beynelmilel'e 2 ödül birden! .18294
  • Giriş : 05.10.2007 / 15:58:00

Beynelmilel Barcelona'daki festivalde 2 ödül aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yönetmenliğini Süreyya Sırrı Önder ile Muharrem Gülmez'in yaptığı ''Beynelmilel'', Barcelona'da düzenlenen ''Uluslararası Politik Filmler Festivali''nden 2 ödülle döndü.

Yönetmen Süreyya Sırrı Önder, yaptığı açıklamada, ''Beynelmilel''in, Barcelona'da düzenlenen Uluslararası Politik Filmler Festivali'ne katıldığını söyledi.

Festival jürisinin yazar Murathan Mungan, İsyanyol yönetmen Jo Sol, Fransız oyuncu Maryline Canto, İspanyol yapımcı Yolanda Olmos ve İtalyan akademisyen Daniela Aronica'dan oluştuğunu belirten Önder, ''Beynelmilel''in jüri özel ödülünü aldığını bildirdi.

Jürinin, özel ödül gerekçesini, ''filmin özgürlüklerin gasp edilmesi üzerine, kültürel simgeler ve halkın günlük yaşantısı aracılığıyla geliştirdiği şiirsel, orijinal ve evrensel metafordaki sinemasal başarısı'' olarak açıkladığını anlatan Önder, filmin ayrıca ''Halk jürisi özel ödülü''nü de aldığını kaydetti.

Önder, ödül töreninin dün Barcelona'da gerçekleştirildiğini belirterek, en çok halk jürisi ödülüne sevindiklerini ifade etti.

Yönetmen Önder, filmin, iki gün boyunca, Barcelona'nın ''Casablanca'' sinema salonlarında gösterildiğini, halkın filme büyük ilgi gösterdiğini ve çok etkilendiğini dile getirdi.

Festivale dünyanın bir çok ülkesinden yapımcı ve sinemacının katıldığını anlatan Önder, ''Beynelmilel''in, başta ABD ve Fransa olmak üzere bir çok festivalden davet aldığını ifade etti.

FİLMİN KONUSU

Yönetmenliğini Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yaptığı ''Beynelmilel''in baş rollerini Özgü Namal ile Cezmi Baskın paylaştı.

Meral Okay, Oktay Kaynarca, Nazmi Kırık, Bahri Berat, Dilber Ay ve Umut Kurt'un da rol aldığı filmde, yöre halkının katılımıyla 3 bine yakın figüran görev aldı.

Müzisyen baba Abuzer ile kızı Gülendam'ın öyküsü çevresinde 1980 sonrası bir kasabada yaşananları işleyen filmin çekimleri, Tarsus, Adana ve Mersin'de gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious