Beynimizde alışveriş hücresi var!

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

ABD’li bilimadamları, özellikle kadınların vazgeçilmez tutkusu olan alışveriş sırasında beynin fonksiyonlarının nasıl işlediğini araştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugüne kadar alışveriş sırasında yapılan seçimleri açıklamak için, ekonomik analizler ve psikolojik tahliller kullanılıyordu. Ama alışveriş sırasında beynin nasıl fonksiyon gösterdiği ve zihinsel sürecin nasıl işlediği tam olarak bilinmiyordu.

Cambridge’deki Harvard Medical School’dan ABD’li bilimadamları, alışveriş sırasında beyin fonksiyonlarının nasıl işlediğini tespit etmek üzere ilk kez bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmada denek olarak kullanılan maymunlara seçenekler sunuldu ve hangisini tercih ettikleri gözlemlendi. ABD’li bilimadamları, maymunların tercihlerini dikkate alarak beyin fonksiyonlarını incelemeye aldı. Yapılan araştırma sonucunda beyinin “Orbitofrontal Cortex” denilen bölümünde insanların ekonomik seçimler yapmasına yardımcı olan sinir hücreleri bulunduğu tespit edildi. Bu hücreler; beynin hangi ürünü istediğine ve bu ürün için ne kadar para ödemek istediğine karar vermesine yardımcı oluyor.

ABD’li bilimadamlarının bu son araştırmalarıyla bir anlamda beyinde alışveriş hücreleri bulunduğunu tespit ettikleri belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious