Beynimizin nasıl bir işleyişe sahip olduğunu biliyor muyuz?

Beynimizin nasıl bir işleyişe sahip olduğunu biliyor muyuz?.10074
  • Giriş : 04.05.2008 / 09:26:00

Kafatasımızın içinde taşıdığımız beynimizin nasıl bir işleyişe sahip olduğunu, bu muhteşem mekanizmanın nasıl işlediğini ve bizi yönlendirdiğini biliyor muyuz? Aslına bakarsanız pek bildiğimiz de söylenemez.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rahmi Koç Müzesi'nde açılan ve 30 Haziran 2008 tarihine kadar gezilebilecek olan 'Beyin: Gizemli Yolculuk' isimli interaktif sergi, beynimizi ve işlevlerini tanımamız için bir fırsat. Araştırmacı karıştırmacı arkadaşımız H. Salih Zengin, bu ilginç sergiyi bizzat yerinde inceleyerek önemli açıklamalarda bulunuyor: "Sergide maymun, horoz, inek, koyun ve balık gibi birçok hayvanın beyni birebir ölçekte yer alıyor. Ancak milli aşağılama cümlemiz 'kuş beyinli'den hareketle bir kuş beyninin neden sergide yer almadığını merak ediyorum. Bilimin elbette kuş beynini hafife aldığını sanmıyorum ama bir kuş beynini incelemeyi de isterdik doğrusu." diyen Zengin, ziyaretçi defterine yazılanları inceledikten sonra da herkese beyni kullanma kılavuzunun dağıtılması gerektiğini belirtiyor.

Ben bilmem 'beyin' bilir!

Beynin her türlü atraksiyonunu barındıran bünyelere sahip bir ülkede yaşıyoruz hamdolsun. Tam otomatik çamaşır makinesini ayran yapmak maksadıyla kullanan da aramızda yaşıyor, batmayan mayonun mucidi de. Beyin fırtınası denilen hadisenin münbit toprakları burası. Elimiz boş dursa beynimiz fıldır fıldır çalışıyor. 'Ülkede beyin göçü' var diye hayıflanmanın alemi yok, biri gitse bir diğeri boşluğu dolduruyor. Üstelik yeni açılan bir sergi bu konudaki endişelerimi gidermeye yetti. Beyin göçü olan ülkemize bu kez beynin bizzat kendisi göçtü, geldi. Ben de tüm bilimsel merakımı takınıp Rahmi M. Koç Müzesi'nde açılan 'Beyin: Gizemli Yolculuk' isimli sergiye bir cırtım aklımla daldım. Gör başıma neler geldi. Boy boyladı, soy soyladı, yazar kişisi aldı eline klavyeyi, gör bakalım neler söyledi:

Beyin dediğin şey öyle halkın kelle paça salonunda yediği beyin salatasına benzemiyor. Üzerine sirke ekleyip tuz dökerek yediğin beyinden farklı bir oluşum. Sergiyi gezip bitirince 'Bana beyin lopunu göster, sana kim olduğunu söyleyeyim' şeklinde bir cahil cesaretine bile kapılıyorsun. O açıdan bilgilendirici bir sergi; güldürürken öğreten, öğretirken güldüren cinsten yani.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious