Beyninizi kandırın, fazla kilolardan kurtulun

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Şiddetli açlık anında biraz yenilen yemek sayesinde leptin hormonu beyne tokluk mesajı gönderir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açlık duygunuzu kontrol altına almak elinizde

Dr. Michael Roizen ve Dr. Mehmet Öz, “Gerçekten çok acıkmış olduğunuzda grelin hormonu her 20 ila 30 dakikada bir beyine mesaj yollar. Bu mesajların her birinin 30 dakika etki süresi vardır bu 30 dakikalık sürede ihtiyacınız olandan fazlasını yemenize neden olurlar” dedi. Biraz yemek yiyip 20 dakika kadar beklerseniz leptin hormonunun beyne tokluk mesajı yollayacağına dikkat çeken uzmanlar, bunun sizi çok yemek yemekten kurtaracağını belirtti.

Dr. Roizen ve Dr. Öz, www.realage.com.tr adlı sitelerinde şu pratik önerileri açıkladı:

Karnınızın guruldamasını nasıl durduracaksınız?

Kahvaltı: Kahvaltıda gıda lifi açısından yüksek oranlı yiyecekler ve şekersiz (az şekerli de olabilir) besinler tüketmeniz gerekiyor. Sebzeli ve yağsız bir omlet bu konuda size yardımcı olabilir.

Ara öğün: Öğle yemeğinden önce acıkırsanız bir elma veya bir adet havuç yiyin. Hatta öğle yemeğinden yarım saat önce yemek çok faydalı olacaktır.

Öğle Yemeği: Doymaya başlamadan yemeği bırakıp biraz bekleyebilirsiniz. Eğer sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız, öğle yemeğinde 3-4 çeşit besini tüketebilirsiniz.

Örnek olarak iyi bir öğle yemeği biraz tavukla beraber bir tabak salata olabilir. Yanında ise bir kâse sebze çorbası içebilirsiniz.

Ara Öğün: Akşam üzeri 16.00 civarlarında hafif bir ara öğün uygun olabilir. Size kalori verecek fakat leptin hormonunu tetiklemeyecek yiyecekler bulunmaktadır.

Biraz fındık veya ceviz yiyin. Sadece beyine gidecek mesajda biraz yağ aldığınız bulunur, açlık hormonunu tetiklemez.

Akşam Yemeği: Gün içindeki öğünleri kaçırmayın, eğer kaçırırsanız çok fazla açlık hissi duyarsınız ve leptin hormonu bu fırsatı kaçırmadan yollayacağı mesajlarla ihtiyacınızdan fazla yemenize sebebiyet verir.

Pirinç (iyi bir karbonhidrattır) açısından zengin bir yemek ve somon balığı mönüyü oluşturabilir. Tatlı olarak ise siyah çikolata veya meyve yiyebilirsiniz.

Son ara öğün: Patlamış mısır.

Soğuk ve loş ortamda yemeyin

Genellikle soğuk ve loş ortamlarda yemek yiyorsunuz. Bu yüzden restoranlarda ışıklar loş olur ve klimalar da tam güç çalışır. Bunu yapmayın. Az yemek yiyebilmek için yemek yiyeceğiniz mekânın aydınlık ve sıcaklığın da yüksek olmasına özen gösterin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious