Beyoğlu, Mitte'ye kardeş şehir oldu

Beyoğlu, Mitte'ye kardeş şehir oldu.15181
  • Giriş : 08.10.2008 / 14:51:00

Berlin’in Mitte Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi arasında “kardeş şehir” protokolü imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mitte Belediyesi Başkanı Christian Hanke beraberindeki heyet ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı makamında ziyaret etti.

Konuk Alman belediye başkanı Hanke, Beyoğlu ile Mitte'nin kültürel anlamda birbirleriyle çok benzeştiğine dikkat çekti. Hanke “100'ün üzerinde farklı milleti ve dolayısıyla kültürü Mitte ilçesi bünyesinde barındırıyor. Kiliseler, havralar bulunuyor. Bu kültürel değerler içinde Türkler'in çok önemli bir yeri bulunuyor. Bu Müslüman vatandaşlarımızdan da öğreneceğimiz çok şey var” dedi.

Christian Hanke, soğuk savaş döneminde yapılan Berlin Duvarı'nın Mitte'den geçtiğini belirtti. Hanke, son 10 yılda farklı kültürlerin bir arada yaşamalarına dair pek çok panel düzenleyerek, fikirsel gelişim için katkıda bulunduklarını vurguladı. Nüfus entegrasyonu için ön çalışmalar da yapacaklarını kaydeden Hanke, Beyoğlu Belediyesi ile her türlü konuda karşılıklı iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

40 yıllık belediyecilik tecrübesine sahip olduklarını da ifade eden Christian Hanke “Nüfus entegrasyonu bizim için çok önemli. Şehir planlaması konusunda tecrübeliyiz. Beyoğlu Belediyesi'nin yürüttüğü yenileme projelerini yakından takip ediyoruz. Kültürel değerlerin ve yapıların korunması konusunda da birbirimize katkılar sunabiliriz” diye konuştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Mitte Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demircan, Beyoğlu ile ve belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Demircan, “Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın kültür ve sanattan uzak durduklarını gözlemledim. Aslında aynı uzak durma Türkiye'de de var. Biz bunu aşmak için uğraşıyoruz. Atatürk Kültür Merkezi'ne gitmeyen vatandaşlarımızı daha orta bir noktada sanat ve kültür faaliyetlerini içine çekmeye çalışıyoruz. Bunu da Semt Konakları ile gerçekleştiriyoruz. Hem aile desteği konusunda hem de kültür sanat faaliyetleri konusunda Semt Konakları mahalle bazında önemli işlevleri yerine getiriyor. Semt Konakları'nı örnek olarak değerlendirebilir, dolayısıyla farklı kültürleri bir arada daha iyi kaynaştırabilirsiniz. Çünkü Beyoğlu iç göç alan bir bölge ve bizde de çok farklı kültürler bir arada yaşıyor. Semt Konakları ile kültürel kaynaşmayı da sağlıyoruz” dedi.

Her iki belediye başkanı da konuşmaların ardından “kardeş şehir protokolünü” imzalayarak hediyelerini sundular. Başkan Demircan, Beyoğlu Belediyesi'nin sembolü olan Galata Kulesi rölyefinin bulunduğu gümüş bir tabak hediye etti. Konuk başkan Hanke de Mitte Belediyesi'nin sembolü olan Berlin ayısı ve kraliyet sembolünün yer aldığı bir plaketi hediye olarak sundu.

Mitte ilçesi hakkında kısa bilgi

Soğuk savaş döneminde doğu ve batı olarak 160 kilometrelik duvarın ikiye ayırdığı Berlin'in ortasındaki ilçe Mitte. Nüfusun yüzde 13'ünü azınlıklar oluşturuyor. Türkler, Polonya'dan gelen Doğu Avrupalılar, eski Yugoslavya devletleri ve eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelenler çoğunlukta. Ayrıca, İtalyanlar, Yunanlılar, Amerikalılar ve Vietnamlılar da Berlin'in kendine özgü mozaiğinin parçaları. Birleşmenin ardından, kentteki yabancı nüfusun artışına karşın, 1993'ten beri kentteki Almanlar'ın sayısı azaldı.

Berlin'e gelen turistler zamanlarının çoğunu Mitte'de geçirirler. Turizm denince, tarihi yerleri, müzeleri, otelleri ve gece hayatıyla Mitte ilk akla gelen semttir. Berlin, Mitte civarında kuruldu. Her alanda kentin nabzının tutulduğu bölge oldu. Kentin sembolü Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı) Berlin'in 18 kent kapısından en etkileyici olanıdır. 1987'de ABD Başkanı Ronald Reagan, bu görkemli kapının önünden, Gorbaçov'a duvarın yıkılması için seslenmiş, başkanın bugün artık tarihteki yerini alan bu ünlü sözlerinin üzerinden iki yıl geçtikten sonra da duvar yıkılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*