Beyoğlu Yıldırım Ekipleri dağıtıldı

Beyoğlu Yıldırım Ekipleri dağıtıldı.14775
  • Giriş : 14.11.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 14.11.2008 / 13:29:29

Memuru rüşvet aldı, amiri yakaladı.. Rüşvet alan polisi ilçe emniyet müdürü yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Beyoğlu'nda uyuşturucudan sabıkalı Faruk A.'dan rüşvet alan Yıldırım Ekipleri'nde görevli polis memuru Cabir G. tutuklanarak cezaevine gönderildi, olaya karışan iki polis memuru açığa alındı. Rüşvet aldığı belirlenen polis memurunu Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Yüksel yakaladı.

İstanbul'da geçtiğimiz Pazartesi gece yarısı yaşanan ilginç olay şöyle gelişti; Faruk A. ismindeki bir vatandaş 155 Polis İmdat hattını arayarak, Beyoğlu Dolapdere Cin Deresi mevkiinde üniformalı polislerin kendisinden zorla rüşvet aldığını ihbar etti.

155 Polis İmdat yetkilileri durumu Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Yüksel'e bildirdi. İlçe Emniyet Müdürü Yüksel hemen harekete geçti, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve Ekipler Amiri ile birlikte olay yerine gitti.

Mağdur Faruk A.'yı kısa bir süre dinleyen Polis Müdürü, olaya karışan ekibin 234 kod numaralı Yıldırım Ekibi olduğunu tespit etti. Polis Müdürü ekibi telefonla aradı ve Dolapdere'ye gelmesini istedi.

POLİS MÜDÜRÜ MEMURLARIN SİLAHINA EL KOYDU

Ekip, Dolapdere'ye gelince, Emniyet Müdürü polis otosunda bulunan polis memurlarının üstünü aradı. Müdür yardımcısı ve Ekipler Amiri de polis otosunda yaptığı aramada, polis memuru Cabir G.'ye ait olduğu belirlenen montun içinde bir miktar uyuşturucu madde ve parfüm şişesi buldu. İlçe Emniyet Müdürü Yüksel, savcılığın bilgisinde polis memurlarının silahlarına el koyarak, ekipte bulunan üç polis memurunu şüpheli olarak gözaltına aldı. Tüm bu yapılanları tutanağa geçiren polis müdürü, tarafları Kasımpaşa Polis Merkezi'ne götürdü.

MAĞDUR; “POLİS 10 YTL VE PARFÜMÜMÜ ALDI”

Kasımpaşa Polis Merkezi'nde mağdur Faruk A. üç polis memurunu teşhis etti. Faruk A. ifadesinde: “Polis beni durdurdu ve üstümü aradı. Elimdeki poşetin içerisinde parfümüm vardı. Bir polis memuru, parfümümü alarak cebine soktu. Cüzdanımda 10 YTL param vardı, onu da aldı. Kimseye bir şey anlatmamamı istedi, yoksa bana uyuşturucudan işlem yapacağını söyledi. Memurun yanımdan ayrılması ile hemen 155 Polis İmdat hattını aradım ve durumu bildirdim.” dedi.

BİR POLİS MEMURU TUTUKLANDI, İKİ MEMUR AÇIĞA ALINDI

Zorla para aldığı belirlenen polis memuru Cabir G.'ye; İrtikap (Memur suçu kapsamında değerlendirilen, TCK'nın 209 uncu maddesi uyarınca cezası 6 yıl ağır hapis olan görevini kötüye kullanarak menfaat temini suçu) ve uyuşturucu madde bulundurmak suçlarından işlem yapıldı. Diğer iki polis memurunun da olaya karıştığı için ifadeleri alındı. Salı sabahı Beyoğlu Adliyesi'ne kelepçelenerek çıkartılan polis memurlarından Cabir G. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer polis memurları ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı fakat şüpheli memurlar açığa alındı.

MAĞDUR UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAKTAN SABIKALI ÇIKTI

Yapılan incelemede 155 Polis İmdat hattına ihbarı yapan Faruk A.'nın daha önceden uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak suçlarından sabıkalı olduğu belirlendi. 24 yaşındaki Faruk A.'nın Kınalıada'da ikamet ettiği ortaya çıktı. Mağdur A.'nın olay gecesi Dolapdere Cin deresi mevkiinde ne amaçla bulunduğu öğrenilemedi.

BEYOĞLU YILDIRIM EKİPLERİ DAĞITILDI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talimatı ile polisin sorumluluk alanındaki suçları azaltmak için oluşturulan Yıldırım Ekipleri, Beyoğlu'nda da bulunuyordu. Bu özel ekiplerden olan 234 ve 235 kod numaralı Beyoğlu Yıldırım Ekipleri yaşanan rüşvet olayının ardından dağıtıldı. Ekiplerde görev yapan polis memurları İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde başka kadroda görevlendirildi.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*