Beyoğlu'nda, İsrail'i protesto eylemi

Beyoğlu'nda, İsrail'i protesto eylemi.15664
  • Giriş : 03.03.2008 / 21:01:00

Beyoğlu'nda toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, İsrail'in Gazze saldırısını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, ''Filistin halkı yalnız değildir'' şeklinde slogan atarak, ellerindeki dövizlerle Taksim Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği Başkanı Füsun Bandır, ''Hamas hükümetini devirmek için harekete geçen İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi'ne askeri saldırı başlattı. Gece yarısı 3 ayrı yerden giriş yapan İsrailliler, yüzlerce Filistinliyi katletti'' dedi.

Bugün, Filistin halkıyla dayanışmanın bir insanlık görevi olduğunu ifade eden Bandır, ''İşgalin bir an önce durdurulmasını, Filistin liderlerinin topraklarına geri dönüş haklarının tanınmasını, Gazze'deki ambargoya son verilmesini istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Tuğrul Pek, yürüyüşün izinsiz olduğunu belirterek, Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulaması için Dernek Başkanı Bandır ile Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci'den nüfus cüzdanlarını istedi. Nüfus cüzdanlarını vermek istemeyen Bandır ve Şekerci ile Pek arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Daha sonra, Şekerci'nin nüfus cüzdanı alınarak gerekli sorgulamanın yapılmasının ardından gruptakiler dağıldı.

Şekerci, gazetecilerin soruları üzerine, ''Nüfus cüzdanımızın alınarak inceleme yapılması, halkı psikolojik olarak etkileyebilir. Biz burada her zaman protesto gösterisi yapıyoruz. İlk defa yapmadık'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious