Beyoğlu'nda bir grup liseli ÖSS'nin kaldırılmasını istedi

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Kendilerine 'Devrimci Liseliler (DEV-LİS) adını veren bir grup liseli öğrenci, Beyoğlu'nda basın açıklaması yaparak, Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS) protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ellerinde DEV-LİS'in bayraklarını taşıyan grup, "Demokratik lise sınavsız üniversite'' yazılı büyük bir pankart açtı. ''Sınavsız üniversite istiyoruz, Liseler bizimle özgürleşecek" şeklinde sık sık slogan atan grup, daha sonra bir basın açıklaması yaptı.

ÖSS'nin kaldırılması istenen açıklamada savunma bütçesine ayrılan paralardan kısılarak bunların eğitime aktarılması talep edildi. Açıklamada eğitimin yaygın ve ulaşılabilir hale getirilmesi gerektiği dile getirilerek şu görüşlere yer verildi :"Savaş bütçesi için ayrılan katrilyonların eğitim alanı ve bizlerin haklarından aktarılması biz öğrencileri rekabete ve ÖSS'ye mahkum ediyor. Dolayısıyla hayat 195 dakikalık ÖSS'den ibaret hale geliyor. Güvenlik paranoyasıyla savunma bütçesi altında savaşlara ayrılan bütçe payları düşürülmeli, eğitim yaygın ve ulaşılabilir hale gelmelidir. Aksi halde tüm hayatımız rekabet ve ÖSS'ye dayalı, dolayısıyla tüm özgürlüklerimiz ÖSS'yi kazanma olasılığımız kadardır. Sınavsız üniversite, savaşsız dünya mümkündür."

Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup, polisin güvenlik önlemleri altında olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious