Beyrut bombalar altında!

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

İsrail, Lübnan’ın güneyinde 8 askerinin öldürülmesi, 2’sinin de esir alınmasından sonra başkent Beyrut’a bomba yağdırmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail savaş uçaklarından ya da gemilerinden fırlatılan füzeler TSİ 06:00’da Beyrut Havaalanı’nı vurdu. Saldırıdan sonra havaalanı uçuşlara kapatıldı. Beyrut’a inmek üzere olan 2 uçak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Larnaka Havaalanı’na yönlendirildi. İsrail uçakları; havalanındaki pistleri ve alanı kent merkezine bağlayan yolu da tahrip etti.

İsrail, ayrıca Hizbullah’ın televizyon kanalı El Menar’ı da vurdu.

Hizbullah üyelerinin dün sınırdaki İsrail askerlerine düzenlediği saldırıda 8 asker ölmüştü. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dün 2 İsrail askerini esir aldıklarını ve bunları İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerle mübadele etmek istediklerini açıkladı. İsrail ise, Lübnanlı yöneticilerin Hizbullah’ı askerleri salıvermeye zorlaması için ülkenin alyapısını hedef alan saldırılara devam etmeyi planlıyor. Hizbullah’ın saldırısından Lübnan’ı sorumlu tutan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dünkü saldırıyı ’savaş nedeni’ sözleriyle nitelendirmişti.

Bu arada, Hizbullah’ın bugün düzenlediği roket saldırısında 40 yaşındaki bir İsrailli kadın öldü, 12 kişi yaralandı. Lübnan sınırına yakın bölgelerde yaşayan İsrail vatandaşları, geceyi sığınaklarda geçirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious