Beyrut sokakları, 'Sedir Devrimi'ni hatırlıyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Lübnan'da binlerce kişi önceki öldürülen ve bugün toprağa verilecek olan Sanayi Bakanı Pierre Cemayel'in suikastını protesto için başkent Beyrut'ta gösteri düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TSİ ile 13.00'te Saint George Katedrali'nde gerçekleştirilecek cenaze öncesinde Beyrut merkezindeki Şehitler Meydanı'nın dolduran binlerce kişi, Suriye ve Esad karşıtı sloganlar atarken Lübnan bayraklarını taşıyor. Protestoların, 2005 yılında Suriye karşıtı eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinin ardından düzenlenen ve "Sedir Devrimi"nin başlangıcı olarak görülen gösterilerin boyutuna ulaşabileceği belirtiliyor.

Gösteriler ve cenaze öncesinde güvenliği sağlamak için kentte binlerce asker ve polis görevlendirildi. Kentte yas ilan edildiğinden ve halkın cenaze törenine katılmasını sağlamak için okullar ve resmî işyerleri de tatil edildi.

Gösterilerde daha çok Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Suriye yanlı olmakla "suçlanan" Cumhurbaşkanı Emile Lahud aleyhine sloganlar atılıyor.

Lübnan, Cemayel suikastından önce de siyasi bir kriz içindeydi. Hizbullah, Washington'ın kuklası olmakla suçladığı Lübnan iktidarındaki Suriye karşıtı çoğunluğu zayıflatmak ve batı yanlısı hükümeti düşürmek için altı bakanını meclisten çekmişti. Suriye karşıtı blok ise Cumhurbaşkanı Emile Lahud'u, Suriye çıkarlarını temsil etmekle itham ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious