Beyrut'ta bir gün

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’da büyük bir insanlık dramı yaşanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vurulma korkusuyla bulundukları yerden çıkamayan köylüler, su ve yiyecek sıkıntısı çekiyor. Savaş uçakları yolları tahrip ettiği için BM ve Kızılhaç gibi kuruluşlar da bölgeye ulaşamıyor.

İsrail’in ‘sözde’ 48 saatlik ateşkesini fırsat bilen yerel yardım kuruluşlarıyla birlikte, dün Aytarun ve Aynata gibi bombardımandan ağır zarar gören köylere ulaştık. Yüzlerce kişinin sığınaklardaki çileli hayatına tanıklık ettik. Aytarun’a vardığımızda, 21 gündür sığınaktan dışarı çıkmamış insanlarla karşılaştık. Bizi görünce ilk talepleri yemek ve su oldu. Ardından, ‘Araçlar nerede?’ sorusu geldi. Kendilerini götüreceğini ümit ettikleri arabaları aradılar. Ahırdan dönüştürülmüş sığınaklarda yaşayan çoğu kadın, çocuk, sakat ve yaşlı 250 kişi, hayatta kalma mücadelesi vermiş.

Sığınakta kalan bu insanlar, günlerdir su ve yemek sıkıntısı çekiyor. Bu yüzden birçoğu günde sadece bir lokma ekmek yemiş. Çocukların ağlama sesleri ise hiç susmuyor. Sığınakta kalanlar arasında ağır yaralı olanlar da var. Bunlardan biri bombardıman sırasında tek bacağını kaybeden Muhammed Ashar Baki. Baki, bacağını kaybettiği günden beri yarasına tuz basıldığını söylüyor. Aytarun köyü Sur kentinin 45 kilometre güneyinde. Köy, Hizbullah ve İsrail çatışmalarının yoğun olarak yaşandığı Bint Cebel’in de güneyinde kalıyor. Köyde sağlam kalmayı başaran bir tek bina bile yok. Köydeki cami de yerle bir olmuş. İsrail ağır bombardıman düzenlemiş. Burada yaşayanlar da hem korkudan hem de yolların kapalı olmasından dolayı dışarı çıkamamışlar. Yerle bir olmuş binalardan da yoğun ceset kokusu geliyor. Ben sadece bir binaya girdim ve yerde yatan birçok ceset gördüm. Burada kalan yaklaşık 250 kişi, birçoğu basın mensuplarının araçlarıyla olmak üzere buradan “kaçırıldı”. Bazı yaşlıları basın mensupları sırtında taşıdı. Araçlarda yer olmadığı için de bazı kişiler otomobillerin bagajlarında götürüldü. Sığınaktan kurtulanlar ilk önce Bint Cebel’e götürülecekler ve sağlık kontrolünden geçirilecekler. Oradan ise başkent Beyrut’a doğru yola çıkacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious